11 Ağustos 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz'da gassallık kursu açıldı!
Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi (HEM) gassallık sektörüne eleman yetiştirmek amacıyla "Cenaze Hizmetleri Kursu" açtı. 17 Haziran'da başlayan ve 23 Temmuz'a kadar devam edecek kurs kapsamında kursiyerlere hastanın ölüme hazırlanmasından ölünün yıkanmasına, kefenlemeden cenaze merasimine kadar çok sayıda konuda eğitim verilecek. 
Lüleburgaz # 20 Haziran 2019 Perşembe 09:38

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz HEM, gelen talepler doğrultusunda bu yıl 6'ncı kez cenaze hizmetleri kursu açtı. Toplam 32 ders saati olarak verilecek kurs 23 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Usta öğreticiliğini Firdevs Keskin'in yaptığı kursa katılmak için 18 yaşını tamamlamış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor. 

CANSIZ MANKEN ÜZERİNDE EĞİTİM

Geçtiğimiz Pazartesi günü açılan kursa tamamı kadınlardan oluşan 15 kursiyer katıldı. Kursiyerler cansız manken üzerinde uygulamalı olarak eğitim görüyor. Halk Eğitimi Merkezi'nde açılan "Cenaze Hizmetleri Kursu'nun" son bir yıl içinde gelen talepler doğrultusunda 6'ncı kez açıldığı öğrenilirken, kurslardan şimdiye kadar 88 kişi sertifika aldı.

İŞ İMKANI GENİŞ

Halk Eğitimi Merkezi'nin Cenaze Hizmetleri kursunu bitirme sertifikasını alan kursiyerlerin özel cenaze hizmetleri şirketlerinde, belediyelerde ve kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışabileceği belirtildi. Tüm bunların yanı sıra özellikle cenaze hizmetine büyük ihtiyaç duyulan köylerde de bu iş yapılabilecek. 

KURSTA NELER VAR?

Lüleburgaz HEM'in açtığı, günde en fazla 8 saat olmak üzere toplam 32 ders saati olarak Lüleburgaz SODAM'da eğitimi verilen kursa katılan kursiyerler; ölüm ile yaşam, ölüm sonrası yapılacaklar, cenazenin yıkanması ve kefenlenmesi, cenaze namazı, cenaze merasimi ve cenazenin kabre taşınması gibi konularda eğitim alacak. 

İKİ GÜNDE 23 KURS AÇILDI

Öte yandan Lüleburgaz HEM'de okulların yaz tatiline resmen başladığı 17 Haziran Pazartesi gününden 19 Haziran Çarşamba'ya kadar geçen 2 günde 23 kurs açıldı. Bunların arasında masa tenisi, anadilde iletişim, piyano, gitar, kort tenisi, güzel sanatlara hazırlık, Kuran-ı Kerim, futbol, keman, satranç gibi kursların yanı sıra ilk defa açılan dart kursu da bulunuyor. Halk Eğitimi Merkezi vatandaşlardan gelen yeni talepler doğrultusunda usta öğreticisi bulunduğu takdirde yeni kurslar açmaya devam edecek. Ayrıca yabancı dil talebiyle kurs almak isteyen vatandaşların 14 yaş ve üzeri olmasının gerektiği belirtildi. Halk Eğitimi Merkezi yetkilileri 6 ile 13 yaş arasındaki çocukların Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında açılan kursta yabancı dil eğitimi alabildiğini kaydetti. 

ACEMİ KASAPLARA MEZBAHADA EĞİTİM

Tüm bunların yanı sıra acemi yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bilindik manzaralar yaşanmaması için acemi kasaplara da eğitim verilmeye başlandı. 26 Haziran'da saat 18.00 ile 21.00 arasında başlayacak olan kasap eğitiminde ilk 2 gün Halk Eğitimi Merkezi'nde teorik kurs verilecek. Ardından kursiyerlere 3'üncü gün Hamitabat mezbahasında uygulamalı olarak kurbanlık hayvanın nasıl kesileceği gösterilecek. Halk Eğitimi Merkezi yetkilileri kursa başvurmak isteyenlerin 24 Haziran'a kadar Halk Eğitim Merkezi'ne nüfus cüzdanı fotokopisiyle gelmesi gerektiğini söyledi. 

 

Bu haber 1761 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter