11 Ağustos 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bir yılda bu hale geldi!
Lüleburgaz'da geçtiğimiz eğitim öğretim yılında kapanarak yeni binasına yerleşen Rumeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin terk edilen binası bir yılda uyuşturucu madde bağımlılarının, evsizlerin ve alkol alan kimliği belirsiz kişilerin yuvası haline geldi. Okulun civarında yaşayan vatandaşlar diken üstünde olurken, Görünüm Gazetesi etrafında otların büyüdüğü, içerisi tamamen dağıtılan ve etrafı boş alkol şişeleriyle dolu olan metruk okulu fotoğrafladı. 
Lüleburgaz # 20 Haziran 2019 Perşembe 09:30

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz'da uzun yıllar faaliyet gösterdikten sonra TOKİ'ye taşınarak TPAO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak devam eden Rumeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin eski binasının harap hali görenleri üzüyor.

Uzun yıllar yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü lise binası terk edilmiş bir bölge haline geldi. Bina çevresi boş alkol şişeleriyle doluyken, okulun bulunduğu sokakta yaşayan sakinler geceleri tedirgin bir şekilde dışarı çıkıyor.

UYUŞTURUCU İDDİASI

İsmini açıklamak istemeyen bir mahalle sakini, hava karardığında okulun gerek içi gerekse de bahçesine kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin geldiğini söyleyerek, "Burası uyuşturucu madde bağımlılarının yuvası haline geldi. Bir yılda bu hale geldiyse aradan yıllar geçtikten sonra ne hale gelecek. Acil önlem alınmalı" dedi.

TEL ÖRGÜ ÖNERİSİ

Mahalle sakinleri okul boşaltıldıktan sonra binanın metruk bir hale dönüştüğünü söyleyerek, "Okul kapatıldıysa çevresinin kimse giremeyecek şekilde dikenli tel örgülerle çevrilmesi gerekiyordu. Ancak bunu bile yapmadılar. Sadece kapılarını kilitleyip gittiler" diye konuştu. 

OKULUN İÇİNE GİRİLMİŞ

Görünüm Gazetesi'nin gelen ihbarlar üzerine fotoğrafladığı okulda da gerçekler bir bir fotoğraf karelerine yansıdı.

Okulun giriş kısmının kırık alkol şişeleriyle dolu olduğu görülürken, bir zamanlar cıvıl cıvıl öğrencilerin geçtiği giriş kullanılamaz hale gelmiş. Öte yandan binanın giriş katındaki bir pencerenin kimliği belirsiz kişiler tarafından açılıp içeri girildiği, okulun ana koridorunun ise tamamen dağıtılmış bir şekilde durduğu gözlemlendi. 

ATATÜRK BÜSTÜ NEREDE?

Tüm bunların yanı sıra vatandaşlar geçtiğimiz aylara kadar okul bahçesinde Atatürk büstünün bulunduğunu söyleyerek, "Atatürk büstü bir süredir yok. Yetkililerden bu konuyla ilgili olarak açıklama istiyoruz. Atatürk büstü kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındı mı yoksa başka bir yere mi kaldırıldı?" şeklinde konuştu. 

“ÇERNOBİL GİBİ”

Öte yandan mahalle sakinleri okul bahçesini son günlerde gündemde olan terk edilmiş Çernobil kentine benzetti. Mahalleli, okulun Çernobil gibi terk edilmiş bir bölge haline geldiğini söyleyerek, "Çocukların oyun oynadığı basket sahasında neredeyse insan boyunda otlar ortaya çıktı. Okulun içinde kimi defter ve malzemeler olduğu gibi etrafa saçılmış. Okul'un görüntüsü tıpkı Çernobil gibi" dedi. 

 

Bu haber 3707 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter