22 Eylül 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’da Doğa Dostları Derneği kuruldu
Lüleburgaz # 11 Haziran 2019 Salı 07:37

Lüleburgaz’da Doğa Dostları Derneği adı altında yeni bir dernek kuruldu.

Hürriyet Mahallesi Kültür 5. Ara Sokak’ta hizmet verecek olan Doğa Dostları Derneği, küresel ısınmadan, nükleer ve termik santrallere, maden aramalarından tatlı su kaynaklarına kadar tüm siyasi, hukuki ve ekonomik konularda çalışma yapacak.

Dernek yönetiminden yapılan açıklamada; “Kaybedilen Ergene başta olmak üzere; tatlı su kaynakları, tarım toprakları, kirlenen havası, yok edilen ormanlarıyla, hedef seçilen longoz ve tehlike altındaki bitki ve hayvan çeşitliliği ile büyük tehlike altında olan Trakya’nın tam ortasındayız. Maden aramaları, fosil yakıtları ve kaya gazı çalışmaları, termik santraller, nükleer santral ve Kanal İstanbul projesi ile tüm canlıların ve 400 milyon insanın yaşam hakkını yok edecek olan tehlikeyle karşı karşıyayız. Küresel ısınmayla tüm gezegenin tehlike altında olduğunu düşünürsek; bir şey yapmalı dedik. Doğa Dostları Derneği çatısı altında ekolojik ve barışçıl mücadelenin parçası olmak istedik.

Doğa Dostları Derneği’ni kurduk. Dernek, ulusal ve uluslararası ölçekte, ekoloji, yeşil politika, doğal yaşam, yeşil ekonomi, iklim değişikliği ve çevre sorunları yanı sıra, yeşil bakış açısının temel konularından olan erkek egemenliğine karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmak, şiddetin önlenmesi için çalışmak, kadınlar ve gençler arasında, toplumsal, çevre, aile, birey ve yurttaşlık bilincini geliştirmek, kadınları ve daha geniş toplum kesimlerini insan ve çevre hakları konusunda bilinçlendirmek, şiddet, baskı, sosyal dışlanma  ve ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmak ve bütün ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkması için çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuştur. Bunun yanı sıra, yeşil bakış açısının ilgilendiği tüm siyasi, hukuki ve ekonomik konularda çalışmak da derneğin amaçları arasındadır” denildi.

 

 

Bu haber 438 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter