21 Eylül 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgazspor’un marka patenti düştü!
Bir şok da Patent Kurumu'ndan…
Lüleburgaz # 10 Haziran 2019 Pazartesi 07:34

Yıllardır mali sorunlarla boğuşan, bu doğrultuda Bölgesel Amatör Lig'e (BAL) katılmama ihtimali de bulunan Lüleburgazspor’un logosunun Türk Patent ve Marka Kurumu'nca müddet (ölü) marka statüsüne düşürüldüğü ortaya çıktı. 2009 yılında tescil ücreti ödenemediği için marka patentinin düşürüldüğü öğrenildi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Geçtiğimiz sezon gösterdiği başarılı performansla Süper Amatör Lig'den BAL'a çıkan Lüleburgazspor'da sular durulmuyor.

Bir taraftan içinde bulunduğu mali krizden çıkmak için yeni kaynaklar yaratmaya çalışan kulüp yönetimi, diğer yandan da takımı uzun vadede başarıya koşturacak bir takım kurmaya çalışıyor. Ancak yaşanan tüm bu gelişmelerin üzerine takımın markasının bulunduğu Lüleburgazspor 1967 logosunun Türk Patent Marka Kurumu'nca ‘ölü marka’ statüsüne düşürüldüğü ortaya çıktı. 

TESCİL ÜCRETİ ÖDENEMEDİ!

Görünüm Gazetesi'nin ulaştığı bilgilere göre Lüleburgazspor'un markasının Türk Patent ve Marka Kurumu'nca "müddet" marka statüsüne düşürülmesinin gerekçesi tescil ücretinin ödenmemesinden dolayı oldu.

Kurum yetkilileri marka başvurusunda bulunan kişi ve kurumların belli miktarda tescil ücreti ödemesi gerektiğini, bu ödenmediği takdirde markaların geçersiz sayıldığını söyledi. Lüleburgazspor da 2009 yılında içerisinde bulunduğu yoğun mali kriz nedeniyle tescil parasını ödeyemediği için marka statüsünü kazanamadı. 

BAŞVURU SÜRECİ NASIL İŞLEDİ?

Lüleburgazspor yönetimi, 2009 yılında Lüleburgazspor 1967 logosunun bulunduğu markanın patentini almak için 16 Ocak 2009 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuruda bulundu.

Kentin köklü kulübünün bu girişiminin ardından marka başvurusu 28 Ocak 2009'da kurum tarafından alındı. Aynı yılın Mayıs ayına kadar benzerlik araması, eşya listesi gibi konularda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma yapıldı.

Lüleburgaspor markasının başka bir yerde olmadığına kanaat getirilince, yayın kararı verildi. Kurum daha sonra işlemleri tamamlamak için Lüleburgazspor'dan tescil ücretini talep etti. Ancak kulüp tescil ücretini ödeyemediği için Lüleburgazspor 1967 logosunun bulunduğu marka ‘ölü marka’ haline düşürüldü. 

"HAFTAİÇİ GERENLİ İLE GÖRÜŞECEĞİM"

Konuyla ilgili olarak Görünüm Gazetesi'ne konuşan Lüleburgazspor Başkanı Şenol Turan, Lüleburgazspor'a destek olunması konusunda yaptığı çağrılardan sonra bir gelişme yaşanmadığını söyleyerek; "Bu hafta içerisinde Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli'den randevu talep edeceğim. Başkanla birebir görüşme yapmak istiyorum" dedi. 

"KAMUOYUNUN BEKLENTİSİ BU YÖNDE"

Geçtiğimiz hafta Lüleburgazsporlu bazı taraftarların takımın içinde bulunduğu durumdan kurtulması için bir araya gelerek "Çare Gerenli" pankartı açmasını da değerlendiren Turan, "Kamuoyunun beklentisi bu yönde. Ben de taraftarların bu çalışmasını destekliyorum" diye konuştu. 

"LİGE KATILMAMA DURUMUMUZ VAR"

Geçtiğimiz haftalarda Lüleburgazspor'un belediyenin takımı olarak içinde bulunacağı mali krizden kurtulabileceğini söylediğini hatırlatan Turan, "Ne yapacağımıza henüz karar vermedik. Lige katılmama durumumuz da var. Lige katılmadıktan sonra Lüleburgazspor markasının da bir anlamı yok" şeklinde konuştu. 

 

Bu haber 1638 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter