21 Eylül 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bükülmeyen bilekler dünya arenasında!
Mayıs ayında Yunanistan'da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 3’üncü olan Kepirtepe Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Ezgi Ceyda Güzey, 12’inci sınıf öğrencisi Büşra Ertaş ve okulun müdür yardımcısı Cem Aktan Romanya’daki dünya şampiyonasında ülkemizi temsil edecek.
Lüleburgaz # 08 Haziran 2019 Cumartesi 07:55

Çınar TÜRKMEN

2019 yılının Şubat ayında Lüleburgaz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Bilek Güreşi sporcuları Romanya sınavına hazırlanıyor.

Kepirtepe Anadolu Lisesi öğrencisi, Genç Kızlar sol ve sağ kol Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonu Ezgi Ceyda Güzey ve okulun bilek güreşi dünya 8’incisi müdür yardımcısı Cem Aktan, Kasım ayında Romanya’da yapılacak Dünya Şampiyonası için hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye üçüncüsü 12’inci sınıf öğrencisi Büşra Ertaş ile birlikte Kasım ayındaki şampiyonaya katılacak olan Ezgi Ceyda Güzey ve Cem Aktan, Kepirtepe Anadolu Lisesi’nin Kapalı Spor Salonu’nda haftanın 6 günü antrenmanlarını sürdürüyor.

Başarılı sporculara, Türkiye Şampiyonu Milli sporcu Ahmet Kaya da eşlik ediyor.

SEÇMELERİ İZLERKEN TAKIMA SEÇİLDİ!

Son olarak 16-17 Mayıs 2019 tarihlerinde Yunanistan'da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olan Ezgi Ceyda Güzey, bilek güreşi ile yollarının nasıl kesiştiğini anlattı.

Güzey; “Okulumuzda bilek güreşi seçmeleri yapılacaktı. Ben de öylesine izlemeye gelmiştim. Beden eğitimi öğretmenimiz Ahmet Kamil Hayta ‘Gel seni de bir deneyelim’ dedi. Ben 65 kiloydum, 75 kilo bir rakiple beni karşılaştırdılar. Rakibimi yenince güçlü olduğumu fark ettiler ve listenin başına direk beni yazdılar. Bu şekilde başladım. 2 haftalık çalışmayla ilk derecemi Eskişehir’de 5’inci olarak aldım. Sonra çalışmaya devam ettim Antalya’da yapılan Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Ardından okul sporları Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Türkiye şampiyonu oldum. Yunanistan’da da Avrupa üçüncülüğüne ulaştım. Kasım ayında da Romanya’da yapılacak Bilek Güreşi Şampiyonası’na katılmaya hak kazandık. Orada da büyük hedeflerim var” diye konuştu.

2003 yılında Lüleburgaz’da doğan, ilkokul ve ortaokulu Babaeski Atatürk Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra 2017 yılında Düvenciler Anadolu Lisesi’ni kazanan Ezgi Ceyda Güzey, burada yaklaşık 1 ay eğitim gördükten sonra Kepirtepe Anadolu Lisesi’ne nakil olduğunu söyledi.

Güzey; “Kepirtepe’de 10. Sınıfı tamamlamak üzereyim. Kepirtepe Anadolu Lisesi benim için dönüm noktası olmuştur. Çünkü okulumuz müdür yardımcısı Cem Aktan sayesinde bilek güreşini keşfettim. Bizimle çok iyi ilgilenen değerli hocam Cem Aktan ile başarılar elde ettik. Önce 2018-2019 yılı okul sporları bilek güreşinde Türkiye şampiyonu olduktan sonra Milli sporcu olarak gittiğim Yunanistan’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa üçüncülüğü derecesi elde ettim. Bu başarılarımın sebebi olan Cem Aktan hocama teşekkür ederim. Çünkü emeği çok fazla. Verdiği destekler nedeni ile okul müdürümüz Halil İbrahim Toklu’ya ve tüm Kepirtepe ailesine çok teşekkür ederim. Kepirtepeli olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

BİLEK GÜREŞİ AŞIĞI MÜDÜR YARDIMCISI!

Gelecek vaat eden sporcuların bilek güreşine yönlendirilmesine katkı sağlayan ve bugüne kadar ulusal ve uluslar arası pek çok derece elde eden Müdür Yardımcısı Cem Aktan da çalışmalarını sıkı şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Antrenman disiplininden asla taviz vermediklerini söyleyen Aktan; “Haftanın 6 günü çalışıyoruz. Sırayla, sıkletlere göre ayrılıp komutlu bir şekilde maç antrenmanı ve güç antrenmanı yapıyoruz. Antrenmanda uyguladıklarımızı masa antrenmanında maç yaparak pekiştiriyoruz. Bu sene Gençlik Spor Kulübü bünyesinde mücadelelere katıldık. 15-22 Mayıs 2019 tarihinde Yunanistan’da Loutraki’de yapılan Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Avrupa 5’incisi oldum. Kasım ayında Romanya’da yapılacak olarak Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’na katılmaya hak kazandık. Amacım Dünya şampiyonasında Lüleburgaz’ı ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edip şampiyon olmaktır” dedi.

PROFESYONEL BİLEK GÜREŞİNİ 2015’TE KEŞFETTİ!

1976 yılında Lüleburgaz’da doğan, ilkokul ve ortaokulu Hamitabat köyünde, liseyi Lüleburgaz Lisesi’nde tamamlayan Cem Aktan, bilek güreşi sporuna merakının lise yıllarına dayandığını söyledi.

“Arkadaşlarla aramızda sık sık bilek güreşi yapıyorduk. 2015 yılında bilek güreşinin müsabakaları olduğunu öğrendim” diyen Aktan şöyle devam etti; “Benim gibi bilek güreşi sporuna meraklı olan öğrencim Ecem Tiren ile birlikte İstanbul Maltepe’de bir kulüpten lisans çıkarttık. Beraber çalışmaya başladık. Zaman zaman da İstanbul Maltepe’de antrenmanlara katıldık. Yoğun çalışmalar sonucu 1-4 Nisan 2015’te Antalya Kemer Limak Limra Hotel’de yapılan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’na katıldık. Öğrencim burada sağ ve sol kolda 18 yaş altı genç bayanlar kategorisinde Türkiye 3’üncüsü oldu. Biz çalışmalarımıza yine devam ettik. 2016 yılı Nisan ayında yine Antalya’da yapılan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Ecem sol kolda Türkiye şampiyonu oldu ve Romanya’nın Bükreş kentinde yapılan Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Avrupa 2’ncisi olarak büyük bir başarı sağladı. Bulgaristan’da yapılan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’na hak kazandı ve bizim gururumuz oldu. 2016 Eylül ayında yapılan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Dünya 4’üncülüğü elde etti”

Aktan; “2017 yılında Güngören’de Mehmet Emin Kaska hocamın kulübüne geçtik ve bilek güreşi çalışmalarımızı daha kapsamlı yürütmeye başladık. Mehmet Emin hocamın deneyimlerinden yararlandık. Bu bizim için dönüm noktası oldu ve bilek güreşi Lüleburgaz’da yaygınlaşmaya başladı.  Kepirtepe Anadolu Lisesi’nden de bilek güreşi takımına yeni sporcular katıldı ve antrenmanlarımıza devam ettik” şeklinde konuştu.

KEPİRTEPE DÖNÜM NOKTASI OLDU!

Kepirtepe Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ahmet Kaya da, Cem Aktan’ın vasıtasıyla sıfırdan başlayarak büyük başarılar elde eden isimlerden.

2018’de okul sporlarında Türkiye şampiyonu olan, ardından dünya seçmelerine katılıp dünya şampiyonasına girmeye hak kazanan ve Ekim ayında Antalya’da yapılan şampiyonada Milli Sporcu olan Ahmet Kaya, müdür yardımcısı Cem Aktan’la tanışıp bilek güreşine olan merakını farklı bir boyuta taşıdı.

2001 tarihinde İstanbul Arnavutköy’e bağlı bir balıkçı köyü olan Karaburun’da dünyaya gelen Kaya, 13 yıl burada babası, annesi ve ağabeyi ile yaşayıp ağabeyinin üniversiteyi kazanması dolayısıyla Lüleburgaz’a yerleşti.

Eğitim öğretim hayatına Kocasinan İlköğretim Okulu’nda devam edip bu okuldan mezun olan ve Lüleburgaz Lisesi’ni kazanan Kaya, 2 sene burada eğitim gördü.

Kaya, lise yıllarının ilk zamanlarında annesinin rahatsızlandığı bir dönemde kaydını Lüleburgaz Lisesi’nden Kepirtepe Anadolu Lisesi’ne aldırdığını ve bu dönemde bilek güreşi sporuna çok merakı olduğunu söyledi.

Kaya bilek güreşi ile tanışmasını şöyle anlattı; “Kepirtepe Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Cem Aktan’la tanıştım. Cem hocam ile birlikte antrenmanlar yaptık. Bir çok ulusal yarışmaya katıldık, dereceler aldık. Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’na katıldık, Bilek Güreşi Milli Takımı’na girdim. Cem hocam bana kendi oğlu gibi sahip çıktı. Hayatım boyunca saygılı, efendi, büyüklerini sayan, küçüklerini seven vatanıma her daim bağlı bir insan olmaya çalıştım. Bundan sonra da vatanıma hizmet etmekten başka hiçbir gayem yoktur” dedi.

Bilek güreşi sporuna 2 buçuk sene önce başlayan ve çok sayıda dereceleri bulunan Kaya; “Başarıya ulaşmanın sırlarından biri hedeflemek, istemek ve hedeflenen şeye emek vermektir. Genç arkadaşlarıma tavsiyem çok çalışmaları” diye konuştu.

Milli sporcu Ahmet Kaya’nın aynı zamanda 55 kg’da Türkiye 4’üncülüğü, 2018’deki dünya seçmelerinde 55 kg’da 2’nciliği, Okul sporları Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda katıldık. 55 kg, sağ kol, A Gençlerde Türkiye Şampiyonluğu bulunuyor.

ELDE ETTİKLERİ DERECELER

Müdür Yardımcısı Cem Aktan, bugüne kadar elde ettikleri dereceleri de şöyle sıraladı;

“9-10 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da Asfa Spor Kulübü’nün düzenlediği 18 yaş altı genç erkekler kategorisinde Türkiye Bilek Güreşi şampiyonasına katıldık.  Koray Öz, Ahmet Kaya, Doğukan Kaynak, Levent Döçler ve Alpaslan Kurtan ile katıldık. Burada 55 kg’da Ahmet Kaya Türkiye 4.sü oldu. 30 Nisan -2 Mayıs 2018 Okul sporları Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonasına katıldık. Ahmet Kaya, 55 kg, sağ kol, A Gençlerde Türkiye Şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca Kepirtepe Anadolu Lisesi öğrencileri toplamda da büyük başarılara imza attılar. B Gençlerde 55 kg’da Zeynep Nur Küçük sol kolda Türkiye 3.sü sağ kolda Türkiye 4. sü, 75 kg’da Efe Aydın Acar sol ve sağ kolda Türkiye 4.sü, 65 kg’da Ezgi Ceyda Güzey sol kolda Türkiye 5.si, 55 kg’da sol kolda Furkan Zal Türkiye 5.si, 75 kg’da sol kolda Kerem Çokkaçan Türkiye 5.si oldu. 1-4 Nisan 2018 Antalya Limak Limra Hotel’de yapılan Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası Milli takım seçmelerinde sol kolda 5., Sağ kolda 4. oldum. 8-9 Eylül 2018’de İstanbul Pendik’te yapılan Dünya Bilek Güreşi Milli takım seçmelerinde 80 kg’da şampiyon oldum ve benimle birlikte 12. Sınıf öğrencisi Ahmet Kaya 55 kg’da 2. oldu, Dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandık. 14-17 Ekim 2018’de Antalya Belek Kremlin Palace Otel’de yapılan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Dünya 8.si oldum. 2019 yılı Şubat ayında Lüleburgaz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde Bilek güreşi kulübü kuruldu. Kulübün kurulmasıyla ilk defa 3-7 Mart 2019 tarihinde Antalya Kemer’de yapılan Türkiye Bilek güreşi Şampiyonası Avrupa Milli takım seçmelerine Lüleburgaz adına 12 sporcuyla katıldık. Ben sağ kolda Türkiye şampiyonu oldum. 13-14 Nisan’da Karabük’te yapılan Okul Sporları Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda 10.Sınıf öğrencimiz Ezgi Ceyda Güzey 65 kg’da Sol ve Sağ kolda Türkiye Şampiyonu oldu”.

 

 

Bu haber 586 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter