22 Eylül 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Anızla ‘yanmadan’ mücadele!
Lüleburgaz İtfaiyesi Müdürü Ceyhun Akgöl, yaz aylarında çiftçilerin sıkça başvurduğu yanlış bir yöntem olan anız yangınlarıyla ilgili açıklama yaptı. Akgöl; "Çiftçilerimize şunu söylemek istiyorum; Anız yakmayın, geleceğinizi yakmayın" dedi.
Lüleburgaz # 07 Haziran 2019 Cuma 09:21

Tansu Edip GÖKBUDAK 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte en büyük sorunlardan biri olan ve çevreye verdiği zararla geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkaran anız yangınlarıyla ilgili Lüleburgaz İtfaiyesi harekete geçti.

İtfaiye bu kapsamda çiftçilere bilgilendirici eğitimler vermeyi planlarken, İtfaiye Müdürü Ceyhun Akgöl anız yangınlarından, yangın mevsimine kadar çok sayıda konuyu Görünüm Gazetesi'ne açıkladı. 

KÖYLERE SIKI TAKİP

Çiftçilerin anız yakarak topraktaki bütün ekosistemi yok ettiğini ve toprağın verimini düşürdüğünü kaydeden Akgöl, bu kapsamda köylere sıkı takip gerçekleştireceklerini söyledi. Akgöl, itfaiye ekiplerinin yaz ayları boyunca köylere giderek anız yangınlarının zararı hakkında çiftçilere eğitimler vereceklerini belirtti. 

REKLAM PANOLARINDAN UYARI

Akgöl, yangınlara karşı önleyici tedbirler aldıklarını ve Lüleburgaz İtfaiyesi'nin 7 gün 24 saat hizmete hazır olduğunu söyledi.

Akgöl, bu yıl en büyük mücadeleyi anız yangınlarına karşı vereceklerini kaydederek, kentin dört bir yanında reklam panolarında anız yangınlarına karşı uyarıcı afişler asacaklarını söyledi. Akgöl şöyle devam etti; "Vatandaşı bilgilendiriyoruz. Bunun dışında da reklam panolarında da uyarıcı ilanlarımız olacak. 'Anız yakmayın geleceğinizi yakmayın', şeklinde anızın toprağa verdiği zararlar reklam panolarında olacak. Çiftçilerimizle birebir temas halinde olacağız. Köylere de gideceğiz. Bizzat muhtarlarımızla buluşacağız. Anızla ilgili gerekli eğitimleri vereceğiz. Burada hem çevreye zarar hem doğaya zarar hem de hayvanlarda zarar var. O yüzden anız yakılmasının önüne geçmek istiyoruz."

"GEÇMİŞTE SIKINTILARINI YAŞADIK"

Akgöl, anız yangınları nedeniyle geçmişte büyük sorunlar yaşadıklarını söyleyerek, "Evlere sıçrayabiliyor. Rüzgarla başka kişinin arazisine girebiliyor. En kötüsü de başka birisinin mahsulünü yakabiliyor. Bu da çiftçinin bütün bir yıl emeğini kaybetmesine neden oluyor. Burada bir çiftçi kendi tarlasını yakarken diğer tarlaya zarar verebiliyor. Bunun dışında biz anız yangınlarını diğer canlıları öldürmemek adına da istemiyoruz. Toprakta bir ekosistem mevcut. Toprağın verimini düşürmek çok mantıklı değil" diye konuştu. 

31 KÖY VE 3 BELDEYE HİZMET

Önümüzdeki yaz mevsiminin sıcak geçmesinin beklendiğini kaydeden Akgöl, orman yangınlarına da müdahale edebilecek durumda olduklarını kaydederek, "İtfaiye olarak araçlarımızın tamamı hazır. Yaza da hazırız. Tüm personelimiz bu eğitimleri aldı. 7 araçla birlikte hazırız. Tamamı anız yangınlarına müdahale edecek şekilde. Bunun dışında biz 31 köy ve 3 beldeye hizmet veriyoruz. Buralardaki tüm olaylara anında müdahale edebiliyoruz. Çiftçilerimizden ricamız anız yakmamaları" dedi. 

ACİL DURUMDA 110'U ARAYIN

Akgöl, tek acil çağrı sistemine Lüleburgaz'da henüz geçilmediğini, Lüleburgaz'da vatandaşların hala 110'u araması gerektiğini belirterek, "Vatandaşın halihazırda arayacağı numara 110. İlerleyen süreçte 112'ye geçeceğiz. Kırklareli'de şu an 112 ortak acil numaraya geçildi. Ancak Lüleburgaz, belde ve köylerinde yaşayanlar 110'u arayabilir" diye konuştu. 

 

Bu haber 381 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter