27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Tren faciası için adalet istediler
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2019 Çarşamba 07:27

Çorlu'da 2018 yılının Temmuz meydana gelen tren faciasında hayatını kaybedenler ve yaralananların yakınları Adalet Nöbetlerine devam ediyor.

Son olarak Uzunköprü Adalet Meydanı'ndaki Adalet Anıtı önünde bir araya gelen facia kurbanlarının yakınları, gerçek suçluların ortaya çıkmasını istedi.

3 Temmuz'da görülecek dava öncesi trenin geçtiği il ve ilçelerdeki adliye önlerinde 2 saatlik Adalet Nöbeti tutan kurbanların yakınları, Uzunköprü’de yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler; “Bundan yaklaşık 10 ay önce anamız, babamız, eşimiz, çocuklarımız, kardeşlerimiz devletin demiryollarında devletin treninin altında kalarak can verdi, yüzlercemiz yaralandı. Elim kaza dediler. On ay boyunca sesimiz çıkarmadan adliyelerde hakimlerden, savcılardan, bilirkişilerden medet umduk, acımızı biraz olsun hafifletsinler diye, bir daha böyle katliamlar olmasın diye, suçlular açığa çıkarılsın diye.  10 ay sonunda savcı, bula bula bu katliamda sorumluluğu bulunan şirketlerden birinin yönetim kurulu üyesini ve soruşturmanın yürütüldüğü şirketlerden birinin danışmanını bilirkişi diye karşımıza çıkardı. Bu bilirkişiler de 25 canın sorumlusu diye küçücük görevleri olan 4 kişiyi gösterdiler ve bunu kabul etmemizi istediler, istiyorlar. Yetkilileri de ayrı soruşturuyoruz dediler. Bu olayda canlarını yitirmiş aileler olarak artık yeter diyoruz. Oyalamalara, kandırılmalara karnımız tok. Başta Ulaştırma Bakanı, TCDD Genel Müdürü, bürokratlar ve üst yöneticiler olmak üzere birçok kişinin sorumluluğu vardır. Gerçek sorumlular bulunana kadar, suçlulara hak ettikleri cezalar verilene kadar adliyede, sokakta, meydanlarda sesimizi duyurabildiğimiz her yerde bu adaletsizliği teşhir edeceğiz, bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz. Bu adaletsizliği kabul etmeyen milyonlarca insanın yanımızda bizimle birlikte olduğunu biliyoruz. Bizleri acılarımız bir araya getirdi. Hepinizi sesimize ses katmaya, bulunduğunuz her yerde ve her şekilde destek olmanızı, ses vermenizi istiyoruz. Gerçek suçluların ancak bu şekilde açığa çıkarılacağını biliyoruz.”

Bu haber 319 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter