27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Metin'den 19 Mayıs çağrısı!
“Tarihe geçecek 300 kişi aranıyor”
Lüleburgaz # 14 Mayıs 2019 Salı 07:53

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Bülent Metin, 19 Mayıs'ın 100'üncü yılında 1919 kişiyle yapılacak zeybek gösterisi için 300 kişiye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek; "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılında tarihe geçmek için 300 Lüleburgazlı daha bekleniyor. Bütün Lüleburgazlıları bu şanlı gösteriye davet ediyoruz" dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı'nın haftalık olağan toplantısı başkanlık binasında yapıldı.

Toplantıda Soma Maden faciasının yıldönümünden, İstanbul seçimlerine, 19 Mayıs'taki etkinliklere kadar bir çok konu konuşuldu.

"TARİHE GEÇİN!"

Metin, bu yılın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmasının 100'üncü yılı olduğunu belirterek, "Lüleburgaz Belediyesi'nin bu yılı Atatürk'ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı olarak ilan etmesi de ayrıca önemlidir. Bu kapsamda kurtuluş meşalesini yakmamızın şerefine 19 Mayıs saat 19.19'da 8 Kasım Stadı'nda 1919 Cumhuriyet sevdalısı zeybek gösterisi yapacak. Ancak şu an için 300 kişiye daha ihtiyaç duyulduğu öğrenildi. Bu nedenle 19 Mayıs'ta tarihe geçecek 300 kişi daha aranıyor. Bütün Lüleburgazlıları bu anlamlı etkinliğe katılmaya davet ediyorum" dedi. 

SOMA'NIN FAİLLERİ DIŞARIDA

Metin, Çorlu tren kazasında yaşamını yitirenlerin yakınlarıyla birlikte gerçekleştirdikleri adalet nöbeti ve Soma Maden faciasının 5'inci yıldönümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Metin, Soma’daki maden faciasının 5'inci yıldönümü olduğunu belirterek; "Geçtiğimiz Cuma günü Edirne Uzunköprü'de Çorlu tren faciasında hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının gerçekleştirdiği adalet nöbetine Lüleburgaz Demokrasi Platformu olarak katıldık. Bu konuyla ilgili sadece alt yöneticilerden 4 kişi sorgu aşamasında. Esas failler hala dışarıda. Adalet elbet bir gün hepimize lazım olabilir" dedi. Metin Soma faciasıyla ilgili olarak da, "Bugün 5 yıl önce Soma'da 301 madencinin ölümünün 5'inci yılı. Her ne kadar belli kişiler ceza alsa da esas failleri adaletin önüne çıkmadı. Muhtemelen de bu şekilde giderse çıkmamaya devam edecekler. Gerçek failleri yargılanmadıkça adalet önüne çıkarılmadıkça acımız dinmeyecek. Unutulmasın ki adalet ve hukuk herkese lazım olacaktır" diye konuştu. Tüm bunların yanı sıra Metin, maden ocaklarında yaşanan ölümlerden, bu ilkel maden ocaklarına çalışma ruhsatı verenlerin baş faili olduğunu sözlerine ekledi. 

KÖŞE YAZILARINA TEPKİ

İlçe Başkanı Metin, yerel bir gazetede bir köşe yazarının Atatürk'e ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili sözlerine yönelik de tepki gösterdi.

Metin, hakaret içeren köşe yazılarıyla ilgili önümüzdeki günlerde karar alacaklarını, düşünce özgürlüğüne önem verdiklerini ancak bunun hakaret boyutuna ulaşmaması gerektiğini söyleyerek, hakaretlerin kabul edilemeyeceğini belirtti.

"TÜM İLÇELERDE SEÇİM YENİLENSİN"

İstanbul seçimlerine de değinen Metin, eğer usulsüzlük varsa seçimlerin sadece Büyükşehir'de değil, İstanbul'un bütün ilçelerinde yenilenmesi gerektiğini söyledi. Metin şöyle konuştu; "Ama maalesef adaletsizlik İstanbul seçimlerinde kendini gösterdi. 31 Mart'taki seçimlerde sandıktaki oylara ipotek konularak Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası hukuksuz bir şekilde elinden alındı. Ne hikmetse aynı zarfın içinde 4 oy pusulasının 1'i şaibeli, diğer 3'ü tertemiz diye nitelendirilerek İstanbul seçimleri ertelendi. 23 Haziran'da İstanbul seçimleri tekrar yapılacak. CHP İstanbul seçimlerinin tüm ilçelerde yapılmasıyla ilgili itirazı gündeme alınacak YSK tarafından. Bu YSK'nın tüm ilçelerde seçim yapılması noktasında karar vereceğine olan, inancımız maalesef yok. İnşallah bizi yanıltırlar. İnşallah bir önceki verdiği adaletsiz hukuksuz kararı iptal edip, tüm ilçelerde yapılmasını, bu doğrultuda karar vermesini bekliyoruz."

 

Bu haber 1163 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter