27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ergene için ‘derin’ uyarı!
Büyükkarıştıran OSB ‘Derin Deşarj’a katılmayacak mı?
Lüleburgaz # 14 Mayıs 2019 Salı 07:53

Çevre gönüllüsü ve 30 yıldan fazladır Ergene havzasındaki kirlilikle yaptığı mücadeleyle tanınan Hakan Dedeoğlu, Büyükkarıştıran Islah OSB'nin "Derin Deşarj Projesi'nden" ayrılacağına yönelik iddialara karşı uyarıda bulundu. Dedeoğlu, derin deşarj projesinde bölgedeki fabrikaların atıklarının arıtılarak Marmara Denizi'ne boşaltılacağını ve Büyükkarıştıran'ın bu projeden ayrı düşünülemeyeceğini söyleyerek; "Bu projenin yüzde 70-80'inin bittiği görülüyor. Geç olmadan Büyükkarıştıran Islah OSB derin deşarja katılmalı" dedi. 

Tansu Edip GÖKBUDAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan ve son borusu geçtiğimiz haftalarda Marmara Denizi'ne indirilen "Ergene Derin Deşarj Projesi'nin" faaliyete geçmesi için gün sayılırken, çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu'ndan çarpıcı bir iddia gündeme geldi.

Dedeoğlu, bünyesinde 45 fabrika bulunduran Büyükkarıştıran Islah OSB'nin derin deşarja katılmak istemediği ve kendi arıtmasını yaparak suları Ergene Nehri'ne vereceğini duyduğunu söyleyerek, böyle bir şey varsa bu karardan geri dönülmesi gerektiği uyarısında bulundu. 

"PROJE DIŞINDALARSA KARAR YANLIŞ!"

Derin deşarj projesindeki son borunun geçtiğimiz hafta Marmara Denizi'ne indiğini söyleyen Dedeoğlu, "Büyükkarıştıran Islah OSB'nin ana projenin dışında kaldıklarını duyuyorum ve eğer doğruysa bunu kesinlikle yanlış buluyorum. Derin deşarj projesinin dışında kalıyorlarsa bu son derece yanlış bir karar. Buna keyfiyet denilebilir, bilemediğimiz farklı sebepler olabilir. Arıtmaları olduğunu o kadar kirletmediklerini söylüyorlar ama bu 1-2 fabrika değil. Büyükkarıştıran Islah OSB'ye kayıtlı 45 fabrika var. Bu 45 fabrikanın çevreyi kirletmemesi mümkün değil" diye konuştu.

FOSEPTİK BENZETMESİ

Büyükkarıştıran Islah OSB'nin kendi arıtmasını yaparak suları eskisi gibi Ergene'ye vermeyi planladığını kaydeden Dedeoğlu, yaşanan durumu kanalizasyon sisteminden ayrı foseptik yapmaya benzetti.

Dedoğlu; "Bu doğru değil. Yanlış bir konu. Bunu siyaseten ele almak, eğer öyle bir şey varsa son derece yanlış olur. Tekirdağ farklı bir ülkenin, Kırklareli farklı bir ülkenin ili değil. Bir yerleşim alanında kanalizasyon sistemine ben evimin çıkışını vermem, bahçeye foseptik yapıp meseleyi çözerim diyemezseniz. Bugün köylerde bile kanalizasyon sistemiyle arıtma yapılırken burada böyle bir durum kabul edilemez. Açıkçası Büyükkarıştıran Islah OSB yönetiminin kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum. Ben bir yurttaşım. Ergene konusunda Trakya ile ilgili mücadelemi herkes bilir. Başkaları bunu görevi olarak ele almıyorsa bu bana kaldı. Herkesin önce evinin içini, sonra kapısını ve sokağını temizlemek gibi görevi var" ifadelerini kullandı. 

"MARMARA'YI KİRLETMEZ"

Derin deşarj projesinin yüzde 70-80'lerinin bittiğini belirten Dedeoğlu, "Geç olmadan Büyükkarıştıran Islah OSB Bölgesi derin deşarja katılmalı. Derin deşarjın bu şekilde planlanmasının temel sebebi buydu. Derin deşarjın Marmara'yı kirleteceğini öne sürüyorlar. Ancak kirlenmemesi için arıtma yapılacak. 2003'te ben bunu dile getirmiştim. Burada arıtmayan olacaksa bunun gereği yapılacak. Bu kadar basit. Marmara'ya derin deşarj yapılırken neden yıllardır Ergene havzası 283 kilometre Meriç Nehri'ne, oradan Ege Denizi'ne seslerini çıkarmıyorlar. O deniz de bizim değil mi? Herkes bakıyor ama herkes görmüyor. Biz yurttaştan görmesini beklemiyoruz. Yetkili olarak seçtiğimiz kişilerin bunu görmesi gerekiyor" dedi. 

TRAKYA ŞEYTAN DÖRTGENİ

Dedeoğlu, sanayileşmenin yüksek düzeyde olduğu Saray, Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz'ın olduğu bölgeye ‘Trakya Şeytan Dörtgeni’ ismini koyarak, "Ben buraya kirlilik ve olumsuzluklar temelinde Bermuda Şeytan Dörtgeni diyorum. Esasında Trakya Şeytan Dörtgeni. Buradaki kayıplar Bermuda Şeytan Üçgeni'nden daha kötü. Çünkü Bermuda Şeytan Üçgeni'nde daha doğal sebeplerle ortaya çıkan olumsuzluk söz konusuyken burada ne yazık ki ‘her şey insan için’ diyen zihniyetlerin böylesine güzel, verimli, olumlu bir bölgeyi adeta yok ettiği ya da yok olurken sessiz, suskun kaldığı ve gerekli ehemmiyeti göstermediği Trakya Şeytan Dörtgeni var" diye konuştu. 

"ERGENE BÖLGENİN ATARDAMARI"

Ergene havzasını vücuda benzettiğini söyleyen Dedeoğlu, "Ergene Nehri'ne, ana arter olarak atardamar derim. Kirletilmesi sonucunda toplar damar olmuş. Kuzey ve güney derelerini de vücudun kılcal damarları olarak değerlendiriyorum. Dolayısıyla bin 800 fabrikanın olduğu yerde her gün ortalama 4-5 milyon metreküp yeraltından çekiliyor, kirletiliyor ve bölgeye bırakılıyordu. Buna bir çözüm bulmak gerekiyordu. Bu fabrikalar sadece tüketerek devam ediyordu. Su, her şey için en önemli maddeyken, suyun bu kadar hoyratça kullanılışı bana çok ağır gelmişti. Buna bir çözüm bulmak gerekiyordu. Dolayısıyla derin deşarj anlayışı buradan çıkmıştı" ifadelerini kullandı. 

 

Bu haber 2545 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter