26 Mayıs 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Istrancalar’a RES tepkisi
“Katliam baş edilemez seviyelere ulaşıyor”
Lüleburgaz # 14 Mayıs 2019 Salı 07:50

Kofçaz’da kurulması planlanan 19 adet türbinden oluşan Elmacık Rüzgar Enerji Santrali projesi inceleme değerlendirme komisyonu toplantısı Ankara’da yapıldı.

Haber Merkezi

Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Etki Değerlendirme Genel Müdürlüğü tarafından duyurusu yapılan Elmacık Rüzgar Enerji Santrali İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısına bölgemiz adına Doğa Derneği, ODTÜ Kuş Gözlem Topluluğu ve Simurg Kuş Yuvası Derneği temsilcileri katıldı.

RES Anatolia Holding A.Ş. tarafından yapılması planlanan 19 adet türbinden oluşan Elmacık Rüzgar Enerji Santrali projesi inceleme değerlendirme komisyon toplantısında ÇED raporunu düzenleyen firma Savra Mühendislik Ltd. Şti tarafından yapılan sunumun ardından söz alan katılımcılar dosya ve bölgeyle ilgili eksiklikleri komisyona sundular.

“KATLİAM BAŞ EDİLEMEZ SEVİYELERE ULAŞIYOR”

Sunumdan sonra söz alan Simurg Kuş Yuvası Derneği Başkanı Alaz Uslu; “İnşaat mühendisi olarak faaliyet göstermekte olduğum meslek hayatımda RES şantiyesi tecrübesi olan bir mühendisim. Sunumda da belirtildiği gibi sadece türbinin inşa edileceği noktadaki mevcut ağaçların kesilmesi olmamalı, bunu buradaki herkes biliyor ama dile getirmiyor. Bu inşaatta türbinlerin kapladığı alanlar, interkonekte sisteme bağlantılar, yan yollar, geçici inşaat alanları, türbinlerin kanatları ve emniyet ışıklarının etkisi, çıkan titreşim ve gürültü ile daha yolun başında katliam baş edilemez seviyelere ulaşıyor” dedi.

Uslu; “Bu bölgede, Kofçaz ilçesinde bulunan mağaraların yanı sıra Dupnisa ve Koyunbaba Mağaraları yarasa popülasyonları için çok önemli habitatlar. Istranca ormanlarının da içinde bulunduğu bölgede rekor rakamlarda 27-28 tür yarasa yaşıyor. Bu noktaya yapılacak RES’lerin 1 yılda öldüreceği yarasanın telafisi olmayacaktır. ÇED raporlarında hala yarasa konusunda eksiklik devam ederken bu raporun onaylanması düşündürücü olacaktır” ifadelerini kullandı.

“HER BİR RES KUŞ KATİLİ OLACAKTIR”     

Uslu ayrıca, bölgenin rüzgar rejiminin göç eden kuşların uzun mesafeleri süzülerek aşmalarını sağladığı için çok önemli olduğunu belirterek; “Türkiye coğrafik olarak Asya ve Afrika ile Avrupa’yı birbirine bağlıyor. Alt Sahradan kalkan bir kuş İstanbul boğazı ve Kırklareli Istranca ormanlarını kullanarak bu darboğazdan geçerek Avrupa’ya ulaşıyor. Kuşların yoğunlaştığı bu darboğaza inşa edilecek her bir RES kuş katili olacaktır. Alanda tespit edilen şah kartal, Dünya Doğa Koruma Örgütü- IUCN ölçütlerine göre nesli küresel ölçekte tehlike altında olan tür olarak belirtilmiştir. Sıfır Yok Oluş Bölgesi ve Başka Yerde Olmayanlar sınıflandırmasında Dünyada önemli bölgeler içinde yer alan bu bölge korunmalıdır. Rüzgar türbinleri döndükleri zaman rüzgar rejimini bozup küresel ısınmayı tetikleyici özellik göstermektedir, hava akımını bozmaktadır. Çalışır halde bir türbin kendini hava akımına bırakmış bir kuşu, oluşturduğu girdap/vorteks ile içine çekip kuşları ya da yarasaları doğramaktadır. Son zamanlarda İdari yargı ormanlık alanlara RES kurulmasını iptal etmiştir. Buna en son örnek Kırklareli Dereköy-Karadere-Şükrüpaşa ve Küçükyayla bölgesinde açılmış davalardır” dedi.

 

Bu haber 823 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter