26 Mayıs 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakyalılar Vakfı Filibe’de toplandı
Lüleburgaz # 13 Mayıs 2019 Pazartesi 07:43

Merkezi Ankara’da bulunan Trakyalılar Vakfı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile Bulgaristan’ın Filibe kentinde bir dizi etkinlikler gerçekleştirildi.

Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarla bir araya gelmek ve Türk-Bulgar halklarının dostluğunun geleceğe aktarılmasına katkı sunabilmek amacıyla düzenlenen etkinlikler Filibe 2019 Avrupa Kültür Başkenti faaliyetleri kapsamında Bahar Şenliği konseptiyle düzenlendi.

Trakyalılar Vakfı Yönetim Kurulu olarak Gökhan Özgöç, Rabia Onur Cansız, İbrahim Canbolet, Naci Erol ve Mustafa Ersin’in koordine ettiği ve iki gün boyunca devam eden etkinlikler, hem Türk hem de Bulgar toplumlarından yoğun katılımlarla gerçekleştirildi. 

Etkinlikler kapsamında baharın gelişini temsil eden "Hıdırellez", "Kakava" ve "Georgiov Den" kutlamaları Türk ve Bulgar toplumları tarafından "Bahar Şenliği" adı altında bir arada gerçekleştirildi.

Kuzey ve Doğu İlçe Belediyeleri ve Paisy Hilendarski Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nin de katkılarıyla düzenlenen etkinlikler, Türk ve Bulgar sanat ve folklor gruplarının gösterileriyle başladı.

Kırcaali/Kızılağaç İlçesi Çakırlı Köyü'nden "Türkan Halk Dansları Topluluğu" ve Paisiy Hilendarski Üniversitesi Filoloji Fakültesi Folklor Grubu'nun gösterilerinin ardından, Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Görevlisi Evrim Kaşıkçı ve ekibi tarafından Balkan Müzikleri seslendirildi.

Trakyalılar Vakfı Başkanı Gökhan Özgöç; “Biz dostluk köprüsü kurmak için geldik, sizlerle bir arada bu dostluk köprüsünü geleceğe taşımak için geldik. Bize gösterdiğiniz misafirperverlik için teşekkür ederiz. Her zaman beraber olabilmek için çaba göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Etkinlikte, Filibe’deki Cuma Camii yanında Trakya’nın kültürel etkinliklerinin tanıtıldığı "Trakya'nın Yaşayan Renkleri" Fotoğraf Sergisinin açılışı yapıldı ve yine Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Görevlisi Evrim Kaşıkçı ve ekibi tarafından Bahar Konseri gerçekleştirildi.

Trakya’nın Kırkpınar’ı, Edirne ve Kırklareli Kakava Şenlikleri, Tekirdağ Kiraz Festivali, Şarköy ve Yayla Bağ Bozumu Etkinlikleri, Pehlivanköy/Pavli Panayırı, Uzunköprü Tarım Festivali, Meriç Hasat Festivali, Çamlıca Bocuk Gecesi gibi Trakya’da uzun süredir yapılan kültürel etkinlikler, yöresel ürünlerle beraber tanıtıldı.

Bu haber 436 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter