27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Ertuğrullu bilim insanına son görev
Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. İlker Dinçer, Lüleburgaz’da kılınan cenaze namazının ardından memleketi Ertuğrul köyünde toprağa verildi.
Lüleburgaz # 11 Mayıs 2019 Cumartesi 07:57

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’ın yetiştirdiği önemli bilim insanlarından, fizikçi Prof. Dr. İlker Dinçer (44), Lüleburgaz’dan son yolculuğuna uğurlandı.

Önceki gün ani şekilde hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. İlker Dinçer’in cenazesi, 9 Mayıs’ta görev yaptığı fakültedeki törenin ardından memleketi Lüleburgaz’a gönderildi.

Dinçer için dün Cuma namazına müteakip Sokollu Mehmet Paşa Camii’nde kılınan cenaze namazına Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, CHP İlçe Başkanı Bülent Metin, Belediye Meclis Üyeleri, çok sayıda dost ve seveni katıldı.

Cenaze namazını kıldıran Sokollu Mehmet Paşa Camii İmam Hatibi Ahmet Bostancı, Dinçer’den ‘Lüleburgaz’ın medarıiftiharı’ olarak bahsetti ve sevenlerinden helallik istedi.

Cenaze namazının ardından Dinçer’in cenazesi Ertuğrul köyünde toprağa verildi.

Ölümüyle sevenlerini yasa boğan Prof. Dr. İlker Dinçer, Lüleburgaz Yıldız Mahallesi sakinlerinden Emekli Öğretmenler Halim Dinçer ve Belkıs Dinçer’in oğlu, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Emrah Oğuzhan Dinçer’in eşi, Lüleburgaz Belediyesi çalışanlarından Alper Dinçer’in kardeşiydi.

DİNÇER’İN AKADEMİK KARİYERİ

Lisans eğitimini 1996 yılında Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde, doktorasını da aynı bölümde tamamlayan 1975 doğumlu Dinçer’in akademik kariyeri de başarılarla dolu.

Dinçer, 2000-2002 yılları arasında Alman Akademik Değişim Servisi’nin (DAAD) 24 aylık doktora bursunu kazandı, 2003 yılında ise Ankara Üniversitesi Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

2011’de Nano yapılar, nano kaplamalar ve mikro taşıyıcılar çalıştayı organizasyon komitesi üyesi, Avrupa Kristalografi Derneği üyesi ve Türk Kristalografi Derneği üyesi olan Dinçer’in, Manyetizma, Kalıcı Mıknatıs Tasarımı, Sert Manyetik Malzemeler, Manyetik Soğutma Teknolojisi, Spintronik, Termoelektrik Malzemeler, Nötron Kırınımı ve Sinkrotron ve X-ışını Kırınımı gibi çalışmaları bulunuyor.

Pek çok uluslar arası dergide hakemlik yapan Dinçer, çok sayıda ulusal ve uluslar arası konferansa da konuşmacı olarak katıldı.

 

 

 

Bu haber 6143 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter