27 Mayıs 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Yağmur bile ‘engel’ olamadı!
Türkiye'de 10 -16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla Lüleburgaz'da da tören düzenlendi.
Lüleburgaz # 11 Mayıs 2019 Cumartesi 07:56

Tansu Edip GÖKBUDAK 

Engelliler Haftası tüm Türkiye'de olduğu gibi Lüleburgaz'da da kutlandı.

Lüleburgaz'da Yeni Tören Alanı'nda yapılan törene yağmur bile engel olamadı. Yoğun yağış altında gerçekleşen törende Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sami Saçkan, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, İYİ Parti Lüleburgaz İlçe Başkanı Sibel Pişkin, Lüleburgaz Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Baskın, engelli ve engelli yakınları katıldı. Tören Mahmut Baskın'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı. 

İŞARET DİLİYLE İSTİKLAL MARŞI

Törene İstiklal İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencileri damgasını vurdu. Öğrenciler, hafta kapsamında Türkçe öğretmenlerinin de komutuyla İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu. Yoğun yağmura rağmen "Sevgi engel tanımaz" diyen miniklerin işaret diliyle İstiklal Marşı'nı okuması büyük beğeni topladı. 

"ENGELLİLER NÜFUSUN YÜZDE 12'Sİ"

Lüleburgaz Engelliler Derneği Üyesi Umut Kardeş de, Engelliler Haftası kapsamında basın açıklamasında bulundu. Kardeş, Türkiye'de engelliler görme, işitme, bedensel, zihinsel vb olmak üzere yaklaşık nüfusun yüzde 12'sini oluşturduğunu söyleyerek, "Maalesef bu kesim çeşitli nedenlerden dolayı ulaşım, ortak alan kullanımı, iş hayatında uğranılan ayrımcılık gibi kimi hak ve özgürlüklerden kısıtlamalarla yaşamak zorunda bırakılmaktadır" dedi.

"GÖRMEZDEN GELİNİYORUZ"

Bir toplumda engellilere gösterilen saygı, verilen değer, hak ve sorumluluklar o toplumun çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyini gösterdiğini belirten Kardeş. "Günlük yaşantımızda cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişi ile karşılaşmamamızın nedeni o bölgede engelli kişilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dış mekan kullanımlarında yaşadıkları güçlükler ve sosyal çevrenin engellilerin varlığını görmezlikten gelmesinden kaynaklanmaktadır" diye konuştu.  

"YASA İÇİN FİKRİMİZİ ALIN"

Engelliler ile ilgili yasa ya da düzenlemeler yapılırken, engelli kişilerin de gereksinimlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Kardeş, "Sorunlar en çok o konuda mağdur olan kişiler tarafından anlamlandırabilir. Bu nedenledir ki engelli bireyler için hazırlanacak yasa veya uygulamalarda engelli dernek ve konfederasyonlarının fikirleri mutlaka alınmalıdır. Engelli insanların ve bütün toplumun faydalanması adına engelleri ortadan kaldıracak koşulları oluşturmak rehabilitasyon ve destek hizmetlerini geliştirmek, yeterli sosyal koruma sağlamak engellilerin iş bulmalarını kolaylaştırıcı mesleki eğitimlerin sağlanması ile ilgili programlar oluşturulması gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

 

Bu haber 1095 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter