19 Nisan 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bu kütüphane şampiyon çıkarıyor!
Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Fatma İbik, ‘Okumak Özgürlüğe Uçmaktır’ adlı yarışmada ilçe birincisi oldu. Okuduğu 3 kitaptan sorulan 60 sorudan 59’una doğru cevap veren İbik; “Okuma alışkanlığımı okulumuzun kütüphanesinde edindim” dedi.
Lüleburgaz # 03 Mayıs 2019 Cuma 07:55

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Lisesi’nde 2016 yılında açılan Z-Kütüphane’nin meyveleri her geçen gün alınıyor.

Okulda ‘Okunmamış Her Kitap Yenidir’ sloganıyla kitap okumaya teşvikler devam ederken, fiziksel olarak yenilenerek Z-Kütüphane’ye dönüştürülen kütüphanede kitap sayısı da 5 bin 400’e ulaştı.

Farklı alanlarda yazılan kitaplara daha kolay ulaşma imkânına kavuşan öğrenciler de kitap okumada adından söz ettirecek başarılara imza atmaya başladı.

Öğrencilerin okuma alışkanlığının artması, düzenlenen yarışmalardaki ödülleri de beraberinde getirdi.

İLÇE BİRİNCİSİ KEPİRTEPE’DEN

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında düzenlenen “Pansiyonlar Okuyor” yarışmasında il birincisi olan Enes Köşeli’den sonra, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Okumak Özgürlüğe Uçmaktır” temalı kitap okuma yarışmasında okul öğrencisi Fatma İbik ilçe birincisi oldu.

İlçe genelindeki tüm özel-resmi liselerden katılan çok sayıda öğrencinin yer aldığı yarışma kapsamında öğrenciler; Sabahattin Ali’nin “Kuyucaklı Yusuf”, Zülfü Livaneli’nin “Serenad” ve Cengiz Aytmatov’un “Elveda Gülsarı” romanlarını okudular.

Yarışmada öğrencilerden bu üç romanla ilgili 60 soruyu cevaplamaları istendi.

Okulun 10 / B sınıfı öğrencilerinden Fatma İbik, 60 sorunun 59’una doğru cevap vererek ilçe birincisi oldu.

“OKUMA ALIŞKANLIĞIMI OKUL KÜTÜPHANESİNDE KAZANDIM”

Başta Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Gülşen olmak üzere okulunu gururlandıran Fatma İbik, okuma alışkınlığını okulun kütüphanesine borçlu olduğunu söyledi.

Gazetemize konuşan İbik; “Yarışmada zor sorular vardı. Örneğin Cengiz Aytmatov’un kitabından Kırgızca kelimeler vardı. Hatta çocuklarına kadar sorular geldi. Okulumuzdaki kütüphaneden yararlandım. Okuma alışkanlığımı okulumuzun kütüphanesinde edindim. Okulumuzun kütüphanesi çok zengin bir kütüphane. Kitap okumayı çok seviyorum. Kitap okumada yaşımıza göre ve doğru kitabı seçmek gerekiyor. Zihnimi açan kitapları çok seviyorum, genelde bilinen kitaplar, Victor Hugo okumayı çok seviyorum. Okurken notlar alıyorum.” dedi.

Başarılı öğrenciye okul idaresi tarafından bugün düzenlenecek törenle head phone (kulak üstü kulaklık) hediye edilecek.

İbik, Ege Üniversitesi’nde sağlık alanında eğitim görmek istediğini söyledi.

 

 

Bu haber 1400 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter