20 Ağustos 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Beşir Derneği’nden kan bağışı
Beşir Derneği ve Kızılay işbirliğiyle Lüleburgaz Kongre Meydanı'nda kan bağış kampanyası düzenlendi.
Lüleburgaz # 11 Şubat 2019 Pazartesi 09:11

Tansu Edip GÖKBUDAK

Türk Kızılayı ile Beşir Derneği arasında Trakya ve İstanbul'da azalan kan stoklarına dikkat çekmek ve kan ihtiyacı olan insanlara ulaştırmak üzere kan bağış kampanyası protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında kampanyanın düzenlendiği yerlerden biri Lüleburgaz oldu.

Lüleburgaz Kongre Meydanı'nda düzenlenen kampanyaya çok sayıda Lüleburgazlı ilgi gösterdi. Kan bağışında bulunan vatandaşların kök hücre bağışında da bulunduğu görüldü.

"HAYIR KURUMU SINIRLANAMAZ"

Beşir Derneği'nin sadece maddi yardımlarda bulunan bir dernek olmadığını söyleyen Beşir Derneği Lüleburgaz Temsilcisi Aytekin Aral; "Hayır kurumunu sınırlayamazsınız. Kan bağışı da bu hayrın içerisine giriyor. Hayır işlemek kadar hayır işlenmesine vesile olmak da sevap kazandırır insanlara. O yüzden Kızılay'la Beşir Derneği arasında protokol imzalandı. Şu anda Trakya ve İstanbul'da kan bağış kampanyası yapılıyor" dedi.

İNSANLAR BİLİNÇLENİYOR

Son zamanlarda kan bağışı konusunda sosyal medyada ve haberlerde kan ve kök hücre bağışına ihtiyacı olan vatandaşların gündeme gelmesiyle insanların bilinçlenmeye başladığını söyleyen Aral; "Kök hücre bağışı konusunda son zamanlarda gündeme gelmesi nedeniyle insanlar da bilgilenmeye başladı. İnsanlar kan bağışında bulunsun. Verilecek her kan bağışı 3 hayatı kurtarmış olacak" diye konuştu.

VATANDAŞLAR AKIN ETTİ

Öte yandan kan bağışına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Çok sayıda kişi kan bağışlamak için Kızılay'ın kurduğu çadıra geldi.

Bazı vatandaşların kampanya ile ilgili görüşleri şöyle oldu;

Erdoğan Köseoğlu (59)- Emekli: kan bağışını düzenli olarak veriyorum. Herkesin özen göstermesini istiyorum. Halkımız özen gösteriyor ama biraz daha duyarlı olunursa daha da güzel olur diye düşünüyorum. 

Enver Öztürk (47) - İşçi: Etkinliği görüp de geldim. Normalde sürekli veriyorum. Hep hastanede verdim. Kızılay'a ilk kez verdim. Sürekli kan bağışlamamız lazım. Devam etmek lazım kan bağışına. 

Soner Akar (45) - Özel sektörde memur: Vicdani huzur bu. İhtiyaç sahiplerinin bir an önce sağlığına kavuşması en önemli etkenlerden birisi. Bu Kızılay'a 7'inci bağışım. Mutluluk verici bir şey bu. Herkesin kan bağışlaması gerekiyor.

 

Bu haber 668 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter