09 Temmuz 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Emlak piyasası ‘toz duman’
Kırklareli # 11 Şubat 2019 Pazartesi 09:09

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz’da ‘durgunluk’ var denilen inşaat sektörünü emlakçılık ve müteahhitlik yapan kişilerle görüştük.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bazı emlakçı ve müteahhitler sektörde yaşanan durumu ‘Biz de vatandaş da önünü göremiyor’ diye özetledi.

1 YILDA 7 DAİRE SATMIŞ!

Lüleburgaz’da 10 yıldır emlakçılık işi ile uğraşan Zekai Akdağ yaptığı değerlendirmede; “İşlerimizin bırakın düşmesini resmen bitti. Hatta tanıdık bir inşaat firması sahibi arkadaşımla görüşmemizde, geçen yıllarda 1 ayda 17 daire sattığını, şimdi ise 1 yılda sadece 7 daire satabildiğini öğrendim. Ekonomik kriz her sektörü vurduğu gibi bizleri de çok kötü etkiledi. Lüleburgaz’da son zamanlarda kepenk kapatan çok emlakçı arkadaşımız oldu” dedi.

LÜLEBURGAZ’DA KİRALAR 1.500 TL OLDU!

Akdağ, Lüleburgaz’da kira fiyatları ve yarım kalan inşaatlara da değinerek; “Lüleburgaz’da yarım kalan inşaatlar da mevcut, çok değil ama var. Lüleburgaz’da kiralar ise 800 TL ve 1.500 TL arası değişkenlik gösteriyor. Lüleburgaz’da kiralık ev, satılık eve göre daha az. Evler daha çok satışa çıkartılıyor ama kur artışından dolayı evler de satılmamaya başladı, piyasada durgunluk var. Vatandaşlar kur artışından dolayı önünü göremiyor. Dönem dönem bu sektörde işlerin düştüğü oluyordu ama bu yıl bambaşka bir düşüş oldu” açıklamasında bulundu.

“PARA YOK İNŞAAT YOK”

Lüleburgaz’da 9 yıldır müteahhitlik yapan Akın Çetinbaş ise inşaat sektöründeki durgunluğu şöyle değerlendirdi; “İnşaat sektöründe kalem çok. Mesela yeni daire satın alan kişi bu daireye halı, perde ve mobilya almak zorunda olduğu için inşaat sektörü sayesinde birçok esnaf para kazanıyordu. Ekonomik krizden dolayı para kesilince bu işler de kesildi. Zaten şu an kimse işinden memnun değil. Biz dâhil tüm esnafın işleri bozuk, satışlar çok azaldı ve piyasalarda dengesizlik oluştu”.

“ZARARINA İŞ YAPIYORUZ”

Çetinbaş, inşaat sektöründeki maliyetlerin de arttığını söyleyerek; “Satışlar azaldı ama maliyetler çok arttı. Çimento, kum, asansör, demir fiyatları nerdeyse 2 katına çıktı ama satış olmadığı için daire fiyatlarını düşürüyoruz ve zararına iş yapıyoruz. En azından maliyeti kurtarıp çarkı döndürmeye çalışıyoruz. Geçen sene 45 bin liraya yaptırdığımız asansör şimdi 90 bin lira. Her bir daireye döşediğimiz elektrik hattı 3 bin liradan 7 bin liraya çıktı” dedi.

“İNŞAATA BAŞLAYAN FİRMA YOK”

Çetinbaş, Lüleburgaz’da yeni inşaata başlayan firmaların az olduğunu aktararak; “Zaten Lüleburgaz’da yeni inşaata başlayan firma yok denecek kadar az. Sadece 2-3 tane firma tek tük yeni inşaata başlıyor. Maliyetler artınca 300-350 bin lira olan daireleri 200-250 bine satıyorlar işi çevirmek için. Dışarıdan gelen inşaat firmaları da işleri bitirmeden kaçmaya başladı ya da inşaatı durdurdu. Dışarıdan gelen inşaat firmaları daha çok Dere Mahallesi ve Gündoğu Mahallesi’ne yöneldi. Bu sefer de Lüleburgaz’da çok konut fazlası oldu. Bu mahallelerdeki daire fiyatları düşük olduğu için insanlara cazip geldi ama dışarıdan gelen birçok inşaat firması ya inşaatı bıraktı ya da durdurdu. Bu işin düzelmesi için Türkiye ekonomisinin düzelmesi lazım. Türkiye ekonomisini son 10-15 yıldır inşaat sektörü ayakta tuttu ama şu an biz de vatandaş da önümüzü göremiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber 2059 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter