20 Ağustos 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Nisan’dan önce hastalanmayın!
"Kriz Mart’ın 20’sine kadar devam edebilir"
Lüleburgaz # 11 Şubat 2019 Pazartesi 07:49

Lüleburgaz'da bulunan 62 eczanede kalp, tansiyon ve şeker gibi önemli ilaçların bulunmasında sıkıntı yaşanırken Kırklareli Eczacılar Odası Genel Sekreteri Turgut Pehlivan konuyla ilgili gazetemize açıklama yaptı. Pehlivan; “Bu sıkıntımız Mart'ın 20'sine kadar dayanır” dedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK

Uluslararası ilaç firmalarının, ilaçlara zam geleceği düşüncesiyle piyasaya ilaç vermemesi Lüleburgaz'ı da etkiledi.

Lüleburgaz'da bulunan 62 eczanede kalp, tansiyon ve şeker gibi önemli ilaçların bulunmasında sıkıntı yaşanırken Kırklareli Eczacılar Odası Genel Sekreteri Turgut Pehlivan, sorunun Mart ayının 20'sine kadar devam edebileceğini söyledi.

"SORUN HAMMADDE İTHALİ"

Pehlivan, ilaç krizinin nedeninin genelde ilaç hammaddesinin yurtdışından temini olduğunu söyleyerek; "Dolar ve Euro kurundaki artışlardan dolayı firmaların hammaddeyi tedarik edememesi de nedenlerden birisi. Yılda bir defa zam olayımız var ilaçlarla ilgili. Zam tarihi belli olduğu ve yılda bir defa olduğu için firmalar ilaç vermek için bekliyor. Yabancı firmalar olabilir, yerli firmalar olabilir, üretim bandı çalışmıyor olabilir. Onunla ilgili elimizde herhangi bir örnek yok” diye konuştu. 

"SORUN İTHAL İLAÇTA"

Sorunun ithal ilaçlarda daha fazla olduğunu kaydeden Pehlivan, "İthal ilaçlarda daha çok sıkıntı var. Tansiyon, şeker ve kalp ilaçlarında sıkıntı var. Bunları bulamayan vatandaşlar şu an için tek tek eczane eczane dolaşıyor maalesef. Bu sorun yaklaşık 2 aydır devam ediyor. Elimde tansiyon ilacı var ama onlar da kendi stoğumda. Onlar da eriyor" şeklinde konuştu.

"BİR AY DAHA SÜRER"

Pehlivan, sorunun 1 ay daha sürmesini beklediklerini belirterek; "Biz fiyatların 19 Şubat’ta açıklanmasını bekliyoruz. Şöyle bir durum var; ilacın üretim bandından çıkıp en erken süreyle piyasaya gelme yolu 1 ayı bulur. Bu sıkıntımız Mart'ın 20'sine kadar dayanır. Eczane olarak vatandaş tek tek bakacak. Kalmaz diye bir şey yok. Firmalar sonuç olarak belli miktarlarda ürünü vermek zorunda" dedi.

"KARABORSA OLMAZ"

İlaçların her birinin kare kodlu ve kişiye özel olduğunu, bu nedenle piyasada karaborsa sorunun olmayacağını söyleyen Pehlivan; "Vatandaşın içi rahat olsun. İlaçların hepsi kare kodlu geliyor. E-reçete ile kişiye özel çıkıyor ilaçlar" diye konuştu.

İLACIM NEREDE?

Sağlık Bakanlığı'nın bulunamayan kritik ilaçlar için "İlaç Takip Sistemi Portalı" kurduğunu söyleyen Pehlivan; "İnternette vatandaşlar 'İlaç Takip Sistemi İlacım Nerede' yazarak çıkan adrese girebiliyor. Buradan bulamadığı ilacının hangi eczanede olduğunu görüyor. Ama bu her ilaçta yok. Umarım bu uygulama bütün ilaçlara yayılır. Burada sadece yok olduğu bildirilen ilaçlar var. Her ilaç kayıtlı değil" ifadelerini kullandı.

“YERLİ İLAÇ DESTEKLENMELİ”

Sorunun her yıl zam dönemi öncesinde yaşandığını kaydeden Pehlivan, bu sorunun önüne geçebilmek için yerli ilaca yönelik Ar-Ge çalışmalarının artırılması gerektiğini vurguladı. Pehlivan; "Yerli ilaçta daha hızlı adımlar atılması gerekiyor. Şu an yüzde 85 dışa bağımlı gibiyiz. Her ne kadar yüzde 50’lere yakın yerli ilaç firmamız gözükse de hammadde olsun birçok konuda dışa bağımlıyız. Bu olayın çözülmesi için yerli ilacın acilen desteklenmesi gerekir" dedi.

DEPOLAR ERİYOR!

Öte yandan Türk Eczacılar Birliği'nden alınan bilgiye göre Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonucunda 479 ilaç firmasından 42'sinde, 169 ilaç deposundan 20'sinde ve 26 bin 129 eczacıdan 32'sinin ilaç stoklayabildiğinin tespit edildiği öğrenildi.

Özetle, rakamlara göre ilaç firmalarının yüzde 10'u, depoların yüzde 15'i ve eczacıların da sadece binde 1'inde ilaç kaldığı ortaya çıktı. 

 

Bu haber 3132 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter