18 Ağustos 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
"Kuzey Marmara depremi Tekirdağ'ı da etkileyecek"
Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan olası Kuzey Marmara Depremi'nin sadece İstanbul'u değil Tekirdağ'ı da etkileyeceğini söyledi.
Lüleburgaz # 11 Şubat 2019 Pazartesi 07:46

Tansu Edip GÖKBUDAK

Türkiye'de 1999 Marmara Depremi'nin ardından akıllarda "Olası Marmara Depremi ne zaman olacak?" sorusu yer ederken, 2040 yılına kadar Kuzey Marmara'da büyük bir depremin beklendiğini belirten Prof. Dr. Ercan konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

1.5 ATOM BOMBASI GÜCÜNDE 

Prof. Dr. Ercan, Kuzey Marmara Fayı'nın her yıl doğudan gelen baskıyla birlikte 2 ile 2.3 santimetre yamulduğunu söyleyerek; "Uzaydan konum belirleme gözlemlerinden de belirlediğimiz gibi, Kuzey Marmara Kırığı İstanbul ile Tekirdağ önünde birer deprem yapmak üzere doğudan gelen bir kaktırmayla, yıllık 2 ile 2,3 santimlik yamulmasını sürdürmektedir. Kırık boyunca yıllık ortalama güç yığma hızı 1.5 atom bombası dolayındadır. Kuzey Marmara’da yer kabuğunun kırılmaya karşı direnci ise yaklaşık 6 milyar gigaton dolayındadır. Bu eşik değer aşılınca beklenen büyük depremler, ardı ardına olacaktır" dedi.

MİLYONLARCA YAPIYI ETKİLEYECEK

Olası depremin milyonlarca yapıyı etkileyeceğini söyleyen Prof. Dr. Ercan; "Bu depremlerle,  İstanbul ile Tekirdağ önünde 25 ile 40 bar dolayında yer basınç düşümü olacaktır. Bu basınç düşümünün yaratacağı sarsıntı bölgedeki yaklaşık 2.5 milyon yapıyı çeşitli oranlarda etkileyecek, özellikle kaçak, imar barışından yararlanmış, çoğu mühendis elinden çıkmayan yapılarda ağır yıkım ya da göçmeler görülebilecektir" ifadelerini kullandı.

“25-35 SANİYE SÜRECEK”

Olası depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın İstanbul kolunda meydana geleceğini kaydeden Prof. Dr. Ercan; "İstanbul kolunda olacak deprem için yerde oluşması beklenen kırılma boyu 5 ile 7,5 km dolayındadır. 2016’da oluşan sarsıntısız sürüklenmenin yürümesi yaklaşık, kırık boyunda 1.5 kilometrelik azalmaya neden olmuştur. Bu durum da sevindiricidir. Bundan sonra kalan bölümün kırılması yaklaşık 25-35 saniyelik bir depremle gerçekleşecektir" dedi.

 

Bu haber 2107 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter