20 Ağustos 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Çöplüğe gaz bacaları
Lüleburgaz’da 200 bin metrekarelik vahşi depolama alanı, 2 yıl sürecek bir projeyle ‘yeşillendirilecek’. Bakanlıktan beklenen onayın gelmesi halinde çöplük alanına metan gazı bacaları inşa edilip, üstü belli bir seviyeye kadar toprakla örtülüp, köksüz ağaçlar dikilecek.
Lüleburgaz # 09 Şubat 2019 Cumartesi 08:59

Nihan VARDAR

Lüleburgaz’da kent merkezi ve 31 köyden toplanan çöplerin Kırklareli’de elektrik üretilen tesise gönderilmeye başlaması ve Lüleburgaz Belediyesi’nin vahşi depolama alanını rehabilite etme projesini Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kaya Atay ve Lüleburgaz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sedat Şen’le konuştuk.

Atay ve Şen, 2018 yılında Lüleburgaz’da toplanan çöp miktarını, vahşi depolama alanının rehabilite edilme projesini anlattı.

2018 YILINDA 41 BİN 975 TON ÇÖP TOPLANDI!

Lüleburgaz Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sedat Şen, 2018 yılında Lüleburgaz’da 41 bin 975 ton çöp toplandığını söyledi.

Lüleburgaz’da şu anda günlük 115 ton çöp toplandığını belirten Şen, 9 Ocak’tan bu yana çöplerin, sıkıştırılarak Kırklareli’ye gönderildiğini ifade etti.

GAZ BACALARI İNŞA EDİLECEK

Lüleburgaz’daki vahşi depolama alanının rehabilite edilmesi projesi hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kaya Atay ise ‘çöplüğü yeşillendirme’ projesinin devam ettiğini söyledi.

Atay; “Artık çöp dökme olayı kapatılıyor” diyerek rehabilitasyon projesinin bakanlığa teslim edildiğini hatırlattı.

Projenin onay aşamasında olduğunu kaydeden Atay, onay geldikten sonra 200 bin metrekarelik alana gaz bacaları inşa edilip, üstü belli bir seviyeye kadar toprakla örtülüp, köksüz ağaçlar dikilerek peyzaj çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Atay, rehabilite edilecek alanda uygun olan yerlere yürüyüş ve bisiklet yolları, basketbol sahaları yapılacağını belirtti.

Bunun yüksek maliyetli, zahmetli ve zaman isteyen bir proje olduğunu ve en az 2 yıl süreceğini belirten Atay, şu an için çöp dökülmediğinden dolayı yangın çıkma riskinin olmadığını ancak oraya zaman zaman götürülüp yakılan malzemeler için de önlem almaya çalıştıklarını söyledi.

 

Bu haber 4332 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter