18 Ağustos 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya'dan 1500 EYT!
Trakya’dan yaklaşık 1500 EYT mağduru yarın Ankara’da düzenlenecek olan mitinge katılacak. Lüleburgaz’dan da 200 kişi bu buluşmada olacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Trakya Temsilcisi Erhan Öncü; "Trakya'dan 31 otobüsle Ankara'ya çıkarma yapacağız” dedi.
Lüleburgaz # 09 Şubat 2019 Cumartesi 07:49

Tansu Edip GÖKBUDAK

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) 10 Şubat'ta Ankara'da düzenleyeceği mitinge Lüleburgaz ve Trakya'dan binden fazla kişinin katılması bekleniyor.

Sadece Lüleburgaz'dan 200 kişinin mitinge katılım sağlayacağı öğrenilirken, EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Trakya Temsilcisi Erhan Öncü; "Trakya'dan 31 otobüsle Ankara'ya çıkarma yapacağız. Orada Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüz binler alanları dolduracak. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" dedi.

1500 KİŞİ ANKARA YOLUNDA

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Trakya Temsilcisi Erhan Öncü; "Yaklaşık 30-31 araçla 1500 kişi Ankara'ya gidiyor. Lüleburgaz, Çerkezköy, Saray, Kapaklı, Muratlı, Vize, Tekirdağ, Malkara, Keşan, Edirne’den katılım var. Katılanların hepsi EYT mağduru. Eşleri de geliyor. Onlar da mağdur oluyor dolayısıyla" dedi.

İLÇE MERKEZLERİNDEN HAREKET

Araçların bulundukları bölgenin il ya da ilçe merkezinden kalkacağını kaydeden Öncü; "Edirne'de merkezden kalkacak, Keşan'da da öyle. Çorlu tarafında Kitap Kafe ile Orion'un önünden kalkacak. Muratlı'da belediyenin önünden kalkacak. Çerkezköy'de belediyeden Saray'da da aynı yerden kalkacak. İnsanların ulaşımının kolay olduğu yerlerden kalkacak" diye konuştu.

Lüleburgaz’dan da bu gece yarısı 8 Kasım Stadı önünden 5 otobüs kaldırılması planlanıyor.

İŞÇİLER DE KATILIYOR

Öncü, mitinge sadece EYT'lilerin değil işçilerin de katılacağını, çünkü işçilerin de ileride olası EYT mağduru olduğunu sözlerine ekleyerek; "Gece saatlerinde kontaklar açılacak, hareket edilecek. Yerine göre gece yarısında, yerine göre de sabaha karşı saat 01.30 sıralarında hareket edilecek. Vardiya dönüşünde olup da katılmak isteyen arkadaşlarımız da olacak çünkü" dedi.

“ALANLARA SIĞMAYACAĞIZ”

Trakyalıların Ankara'da düzenlenecek mitinge büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Öncü; "İşçiler de ileride olası bir EYT mağduru adayı olduğu için onlar da katılacak. Yoğun çalışmalarını bahane etmeyerek onlar da hak aramaya Ankara'ya gelecekler bizimle. Ankara'da 81 ilden gelenlerle birlikte yüz binleri geçmemiz planlanıyor. Ankara'da Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde olacağız. Alanları dolduracağız, alanlara sığmayacağız" dedi.

EYT NEDİR?

Erken emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 yılından önce işe giriş tarihli olup, prim günlerini doldurmuş olsa dahi yasa gereği yaşlarının dolmasını beklemek durumunda kalıyor.

Bu nedenle Türkiye genelinde yaklaşık 700 bin kişinin emekliliğe hak kazanmış olmasına karşın yaşlarının dolmasını bekledikleri tahmin ediliyor. 

 

 

Bu haber 3806 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter