18 Ağustos 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
AK Parti illere komisyon gönderiyor
Güncel Gündem # 09 Şubat 2019 Cumartesi 07:47

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, meclis üyesi aday listesine son şeklini vermek üzere 30 İnceleme ve Onaylama Komisyonunun kurulduğunu bildirdi.

İnceleme ve Onaylama Komisyonlarının yarından itibaren illere gideceğini aktaran Yavuz, şunları kaydetti: "Geçen dönemden farklı olarak, bu sefer genel merkeze illeri çağırmıyoruz. Komisyonlar, bizzat illere giderek, ilde o çalışmaları gerçekleştirecekler. Komisyon başkanlıklarını MYK üyeleri başta olmak üzere MKYK'dan üye arkadaşlarımız yapacak. Onların üyeleri de Kadın Kolları MKYK ve Gençlik Kolları MKYK'dan birer kişi olacak. Toplam üç kişiden ibaret komisyonlar bu işi gerçekleştirecek. 13 Şubat'ta bitirmiş olacağız. 14 Şubat akşamına kadar bütün bu çalışmaların sonucu bize teslim edilecek. Biz de 15 Şubat'ta koordinatör arkadaşlarımızla toplantı yapmak suretiyle, illerde tespit edilmiş olan listeleri seçim kurullarına peyderpey vermeye başlayacağız. 16 Şubat itibarıyla bu listeleri vermeye başlayacağız."

İnceleme ve Onaylama Komisyonunun, ilin hazırlamış olduğu çalışma üzerinde yeniden çalışacağını kaydeden Yavuz, adaylarla yeniden mülakatın da söz konusu olabileceğini belirtti.

Çalışmaya son şekli verildikten sonra, belediye meclis üyeleriyle belediye başkan adaylarının da eş zamanlı Seçim Kuruluna listeleri vermeye başlayacaklarını aktaran Yavuz, "16 Şubat'tan sonra listeleri vermeye başlamayı öngörüyoruz. 18 Şubat'ta da bitirmeyi düşünüyoruz. 19 Şubat son tarih. Bir eksik kalmasın diye bir gün öncesinden toparlayıp verelim istiyoruz." şeklinde konuştu.

"BAŞVURAN ADAY SAYISI 40 BİNİ AŞIYOR"

Belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği ve belediye meclis üyeliği adaylığına bugüne kadar 39 bin kişinin başvurduğunu anlatan Yavuz, geçen seçimlerde müracaat sayısının 19 bin olduğunu, şimdiki rakamlarla bile geçen dönemin iki katını geçtiklerini vurguladı.

Başvuranlardan 5 bininin kadın, 3 bininin genç, bine yakının engelli olduğu bilgisini veren Yavuz, meclis üyeliği adaylığı için başvuruların listeler kesinleşinceye kadar devam edeceğini belirtti.

Gerekli başvuruyu yapmış ve ücretini yatırmış, ancak il başkanlığına giderek onaylamamış adayların da bulunduğunu söyleyen Yavuz, bu adaylarla birlikte sayının 40 bini aştığını kaydetti.

AA

Bu haber 313 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter