18 Ağustos 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklareli’nin Aşık Veysel’i
Kırklareli’de ‘Türkünü Engelsiz Söyle’ Projesinin kapanış programında, 7 yaşında beyin tümöründen gözlerini kaybeden Taha Ender Toprak da konser verdi.
Kırklareli # 09 Şubat 2019 Cumartesi 07:42

Haber Merkezi

Kırklareli Üniversitesi’nin yürüttüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen Türkünü Engelsiz Söyle” Projesi kapanış programı düzenlendi.

Türk Halk Ozanı Âşık Veysel’in doğumunun 125. yılı anısına 7 Şubat Perşembe akşamı Rektörlük Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha Musaoğlu, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ertuğrul Ceylan, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Cemile Özeker, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkünü Engelsiz Söyle” Proje Koordinatörü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Arş. Gör. Dr. Emrullah Tören, proje ile engelli gençlerin toplumsal hayata aktif katılımlarının sağlanması, engelli gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine imkân tanınması, engelli gençlerin özgüvenlerinin arttırılmasının sağlanması ve Üniversitemiz öğrencisi olan engelli gençler ile Kırklareli’de yaşayan engelli gençler arasındaki iletişimin güçlendirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

7 YAŞINDA GÖZLERİNİ KAYBETTİ

Konuşmasında proje ekibindeki herkesin özel olduğunu dile getiren Tören, programın Âşık Veysel’in doğumunun 125. yılı anısına düzenlendiğini ve bu kapsamda proje ekibindeki Taha Ender Toprak’ın günümüzün Âşık Veysel’i olduğuna dikkat çekti.

“Âşık Veysel, çiçek hastalığından dolayı gözlerini kaybetmişti. Taha Ender Toprak da yedi yaşında beyin tümöründen gözlerini kaybetti” diyen Tören, Toprak’ın hayata küsmediğini; aksine kültür, sanat alanında ve okulunda başarılara imza attığını kaydetti.

Açılış konuşmasının akabinde “Sihirli Ellerin Ritmi Korosu” Âşık Veysel’den seçme türkülerle dinleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Program, Taha Ender Toprak’ın Solo performansı ve harmandalı gösterisi ile devam etti. Programın sonunda, Üniversitemiz öğrencisi engelli gençler ile Kırklareli’de yaşayan engelli gençlerden oluşan ekibin Türkünü Engelsiz Söyle” klibinin gösterimi yapıldı.

 

Bu haber 341 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter