18 Ağustos 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Trakya’nın gözü aydın”
Trakya Platformu, Danıştay 6. Dairesi’nin aldığı kararla Trakya’ya kömürlü termik santral kurulamayacağının hukuken kanıtlandığını duyurdu.
Lüleburgaz # 08 Şubat 2019 Cuma 09:06

Haber Merkezi

Trakya Platformu Bileşenleri, Trakya'daki termik santraller konusunda Danıştay 6. Dairesi’nin verdiği kararla ilgili bilgilendirme amacıyla basın açıklaması yaptı.

Dün saat 12:00’de Kırklareli TMMOB Mühendis ve Mimarlar Lokali’nde yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2013 yılında Malkara ve Marmara Ereğlisi'nde kömürlü termik santral kurulması için Trakya bölgesi çevre düzeni planında ve Tekirdağ il çevre düzeni planında yaptığı plan değişikliklerinin TMMOB birimlerince açılan davalar sonucu Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildiği hatırlatıldı.

Danıştay kararı ile Trakya’ya kömürlü termik santral kurulamayacağının hukuken kanıtlandığı belirtilen açıklamada; “İptal kararında; 1/100.000 ölçekli revizyon çevre düzeni planında sanayi gelişiminin sınırlandırılması bir ana ilke olmasına karşın, planın vizyon ve ilkeleri ile taban tabana zıt ve aykırı biçimde tarım toprakları aleyhine ve yeraltı su rezervlerine zarar verebilecek şekilde kömür çıkarılmasını öngören ve çevre kirliliğine yol açma potansiyeli bulunan sanayi/enerji yatırımlarını destekleyen hükümlerin anılan ilkelerle uyumlu olmadığı; Kömüre dayalı termik santralin, Marmara Bölgesi ve Ergene Havzasında tükenme sürecine giren yeraltı su rezervlerinin büyük özenle korunması gereken doğal kaynaklar listesinin başında yer aldığından, sürdürülebilirlik ilkesi gereğince yeraltı sularının, ancak yüzey sularının yeterli olmadığı dönemlerde ve zorunlu durumlarda kullanılması, birden çok termik santral inşa edilebileceği de dikkate alındığında, bu rezervlerin tükenmesi sürecini hızlandırabileceğinden planlama ilkelerine uygun olmadığı; Dava konusu 1/100.000 ölçekli plan değişikliği ile ithal ve/veya yerli kaynaklı ve mevcut kömür rezervinin kullanılmasına dönük olarak, 2. ve 3. maddelerde ifade edilen alanlarda da Ergene Havzasının başta gelen çevre sorunu haline gelen yeraltı su kaynaklarındaki hızlı azalış nedeniyle yeraltı suyu kullanacak yeni sanayilerin kurulmasına izin verilmeyen ve bu kapsamda bulunan kömüre dayalı termik santral (soğutma sistemi yönünden bir ayrım yapılmaksızın) kurulmasına olanak sağlayan dava konusu plan değişikliklerinin Ergene Havzası açısından sürdürülebilirlik ilkesi, planlama esasları ve kamu yararı ile hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL MACERASINA SON VERİLMİŞTİR”

Günümüzde Trakya ekolojisinin birçok yıkım tehdidi altında olduğu ve 40 yıldır kirletilen ve sermayeye karşı siyasi irade gösterilemediği için hayata dönemeyen Ergene nehrinin yanı sıra kurulan ve sürekli genişletilen Organize Sanayi Bölgeleri ve Enerji Üretim Bölgeleri ile artık sanayi havzasına dönüştürülmek istendiği belirtildi.

Trakya Platformu’ndan yapılan açıklamada; “Bu karar ile ülkemizin önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi olan Trakya'da halk sağlığı, temiz hava hakkı, sağlıklı beslenme, gıda güvenliği, su hakkına yönelik ciddi bir tehdit unsuru olan ve yaşam hakkına kastedecek olan kömürlü termik santral macerasına son verilmiştir. Elde ettiğimiz son Danıştay kararı ile hukuken kanıtlandığı gibi Trakya'ya asla kömürlü termik santral kurulamaz. Trakya’mızın, insanımızın bir kez daha gözü aydın, gönlü ferah olsun”

Bu haber 2293 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter