20 Ağustos 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’da kaç SMA hastası var?
SMA hastası Eskibedirli minik Arda Acen’in Ocak ayında hayatını kaybetmesinin acısı tazeliğini korurken, Lüleburgaz’da bulunan SMA hastalarının sayısı da belli oldu. İl Sağlık Müdürlüğü Lüleburgaz’da sağlık tesislerine müracaatta bulunan SMA hastalarının sayısını Görünüm’e açıkladı.
Lüleburgaz # 08 Şubat 2019 Cuma 07:50

Nihan VARDAR

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü, Lüleburgaz’daki SMA hastalarının sayısını açıkladı.

Öncelikle SMA hastalarının ilaçlarının ücretsiz temin edilmesiyle ilgili düzenlemeyi hatırlatan müdürlük, bakanlığın vatandaşların ihtiyaç duyduğu her türlü tedavi ve ilacı dünyanın neresinde olursa olsun erişime açmak için çalışmalarını sürdürmekte olduğunu belirtti.

Tip 2 ve 3 SMA hastalarında ilaç temin sürecinin tamamlandığını ve geri ödeme kapsamına alındığını duyuran İl Sağlık Müdürlüğü, Lüleburgaz’da sağlık tesislerine müracaatı bulunan 3 adet SMA hastası olduğunun bilindiğini açıkladı.

“SMA’NIN 3 EVRESİ VAR”

SMA hastalığının tanımının da yapıldı açıklamada; “SMA, açılımıyla ‘Spinal Müsküler Atrofi’, hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı ilerleyici kas kaybı ile karakterize nadir görülen bir nöromüsküler hastalıktır. SMA hastalığında bacaklardaki zayıflık, kollardakinden daha fazladır. Güçsüzlüğün şiddeti, ilk başlangıç yaşı ile ilişkilidir. Semptomlar SMA tipine, hastalığın evresine ve bireysel faktörlere bağlı olarak değişir. Doğuştan gelen genetik bir hastalık olan Spinal Müsküler Atrofi, özellikle akraba evliliklerinden doğan çocuklarda görülmektedir. Hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı bir sağlık sorun olan bu hastalığın 3 evresi vardır. Tip 1 olarak adlandırılan, bebeklikte başlayıp çok ağır ve ciddi seyreden, bebeğin nefes alırken bile nefes kaslarının hareket edememesine, yani bebeğin tam hareketsizliğine yol açan, ve bebek kayıplarının yaşandığı tip. Tip 2, emeklemiş ama hiçbir zaman yürüyememiş çocuklarda 1,5 yaşına kadar başlayan tip. Tip 3 ise, çocuk yürümeye başladıktan sonra çocukluk ve gençlik döneminde herhangi bir yaşta başlayan tipidir” denildi.

 

 

 

Bu haber 1417 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter