20 Ağustos 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
2019 teması tanıtıldı!
Lüleburgaz Belediyesi’nin ilan ettiği 2019 Atatürk'ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı’nın tanıtımı LYFA’da yapıldı.
Lüleburgaz # 08 Şubat 2019 Cuma 07:48

Tansu Edip GÖKBUDAK-Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Belediyesi'nin 2019 yılı için ilan ettiği Atatürk'ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı, Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi'nde düzenlenen etkinlikle Lüleburgazlılara tanıtıldı.

2016 yılından beri uygulanan temalı yılların 4’üncüsü olan Atatürk'ü Anlama, Anlatma ve Gençlik Yılı’nın tanıtım gecesinde Gülgün Feyman’ın moderatörlüğünde tarihçi - yazar Sinan Meydan,  gazeteci Kadri Gürsel ve opera-tiyatro sanatçısı Zeliha Berksoy Atatürk hakkında bilgilendirici paylaşımlar yaptı. Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör’ün bu yıla özel Lüleburgazlılara gönderdiği videolu mesajlar da izletildi.

Futbol Akademisi’nde kapalı spor salonunun içinde 1000 kişilik oturma düzeni hazırlanırken, salon tamamen doldu.

Gösteriler öncesinde düzenlenen panelde konuşan Zeliha Berksoy, Atatürk'ün sanatçı kişiliğine vurgu yaptı.

Gazeteci Kadri Gürsel ise Atatürk'ü anlamak için bilime ve sanayiye önem verilmesi gerektiğini söyleyerek; "Osmanlı sanayi devrimini ıskaladı. Biz de bu 4. sanayi devrimini ıskalamamalıyız" dedi.

Tarihçi-yazar Sinan Meydan ise Atatürk'ün yanlış anlaşıldığını, onun düşmanları tarafından ve onu sevenler tarafından bilmeyerek sıradanlaştırıldığını söyledi. Meydan; "Atatürk'ü fikirleriyle benimsemeliyiz. Onu Mustafa ya da Mustafa Kemal yaparak, yanımıza oturtarak, sıradanlaştırarak, benimsememeliyiz. Bu çok büyük bir hata olur" diye konuştu. 

SLOGAN YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Gecede 2019 Atatürk'ü Anlama, Anlatma ve Gençlik yılı kapsamında düzenlenen slogan yarışmasının kazananlarına da plaketleri verildi.

"Atatürk'ü İyi Anla, Anlat, Çağdaş Kent Lüleburgaz’ı Yaşat" sloganıyla birinci seçilen Sibel Topal, "Gençliğin Atatürk Sevgisi, Lüleburgaz'ın Çağdaş Sesi" sloganıyla ikinci olan Serkan Çeşmeci ve "Vazifen Belli, Gençlik İleri" sloganıyla üçüncü olan Nurdan Durgun, ödüllerini Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli'den aldı. 

BU YILDA NE OLACAK?

Lüleburgaz Belediyesi 2019 yılı teması olarak belirlediği "Atatürk'ü Anlama, Anlatma ve Gençlik" teması kapsamında bu yıl içerisinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Etkinlikler kapsamında Atatürk ve gençlikle ilgili konferans ve paneller düzenlenecek.

Bunun yanı sıra konser etkinliklerinin de yapılacağı, çok sayıda sanatçının katılacağı ve festivallerin de planlandığı öğrenildi.

GEÇTİĞİMİZ TEMALI YILLARDA NE OLDU?

Lüleburgaz Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Çetin Çivi gecede, İnovasyon ve Tasarım Yılı olan 2018'de 5 bin 848 kişiye inovasyon, girişim ve tasarım konularında eğitimler verdiklerini söyledi.

Çivi, "İnovasyon, girişim ve tasarım yılında insanların bu konulara farklı bakmasını sağladık" diye konuştu.

Çetin Çivi, 2016 yılını "Kadın" yılı ilan ettiklerini hatırlatarak; "Önümüzde çok sayıda konu vardı. Ekonomik sorunlarla ilgili konular vesaire. Ancak bunları Lüleburgaz ölçekli olarak ele alamazdık. Bunun için 2016 yılını fırsat eşitsizliğine dikkat çekmek için kadın yılı ilan ettik. Kadınların toplumsal hayata daha çok kazandırılmaları konusunda etkinlikler düzenledik" diye konuştu.

Cinsiyet eşitsizliği konusunda her bir Lüleburgazlının çalıştığını kaydeden Çetin Çivi, 2017 yılında bisiklet temasını, 2018 yılında da invosyon, girişim ve tasarım temasını işlediklerini söyledi.

Çetin Çivi, "2018 yılına geldiğimizde biz belediye kanadında bu çalışmaları yaparken, gözümüzü kente çevirdiğimizde insanların deneyim düzeyinin de toplumsal dönüşümü hazırladığını gördük" dedi.

Çetin Çivi, bunun sonucunda 2018 yılını "İnovasyon, Girişim ve Tasarım" yılı olarak belirlediklerini hatırlatarak, "Bunun üzerine herkes için inovasyon ve tasarım sloganıyla 2018'i inovasyon ve tasarım yılı ilan ettik. 5 bin 848 insanın inovasyon, girişim ve tasarım kavramlarına artık farklı bakmasını sağladık. Yine geleceğin yıldız girişimcileri programıyla 453 gencin inovasyon ve tasarım konusundaki tatlı rekabetine tanıklık ettik" şeklinde konuştu. 

 

 

Bu haber 1548 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter