25 Haziran 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kenevirden kazanacağız!
Kırklareli Valisi Osman Bilgin, ilimizde kendiliğinden yetişen yaklaşık 2,5 milyon kök Hint Keneviri’nin yakılmadan ekonomiye kazandırılacağını söyledi. Bilgin; “Hiç ekim yapmadan böyle bir kaynağımız var, bunu ekonomiye kazandıracağız” dedi.
Kırklareli # 11 Ocak 2019 Cuma 07:00

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, ilimizde kendiliğinden yetişen yaklaşık 2,5 milyon kök Hint Keneviri’nin yakılmadan ekonomiye kazandırılacağını söyledi. Bilgin; “Hiç ekim yapmadan böyle bir kaynağımız var, bunu ekonomiye kazandıracağız” dedi.

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kırklareli ve ilçelerinde görev yapan basın mensupları ve medya temsilcileri ile bir araya geldi.

N’joy Garden’da düzenlenen buluşmada Vali Bilgin önemli açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Bilgin; “Gazeteciler vasıtasıyla insanlar yaptıklarını değerlendirme fırsatı buluyor, hem de toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, bilgilendirilmesi anlamında çok önemli görevler üstleniyorsunuz. Basının görevi çok önemli ve devletin hizmetinin yönlendirilmesi, siyasetçinin bilinçlendirilmesi noktasında önemli görevler üstleniyor. Mesleğinizi en iyi şekilde icra edebileceğiniz bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

“KENEVİRİ EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ”

İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar ile kenevir üretimi hakkında görüştüklerini ve bir proje hazırladıklarını bildiren Bilgin, kendiliğinden yetişen bu kaynağın ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

Vali Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘tekrar kenevir üretileceği’ şeklindeki açıklamasını hatırlatarak; “Buraya geldiğim tarihten beri söylüyorum. Kırklareli’de Şeytan Deresi var. Burada kendiliğinden çıkan 2,5 milyon kök Hint Keneviri var. Onu yakmayacağız bundan sonra. Biz onu Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şekilde, hiç ekim yapmadan böyle bir kaynağımız var, bunu ekonomiye kazandıracağız. Biz Hint Keneviri’ni nasıl algıladık; ‘Uyuşturucu’. Uyuşturucu veya esrar ama her şeyin bir olumlu bir de olumsuz yanı var. Siz hangi alanda kullanırsanız. Kontrol altında olduktan sonra problem yok” diye konuştu.

Vali Bilgin, daha önce Kastamonu bölgesinde gemilerin halatlarının Hint Keneviri’nden yapıldığını, demirden daha sağlam ve asla kopmadığını belirtti.

Hint Keneviri’nden kağıt, yem, ilaç, ip, halat, çanta, atlet, ayakkabı, şapkanın yanı sıra doğada dönüşebilen plastik ürünlerin tamamı yapılabiliyor.

Bu haber 1858 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter