25 Haziran 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
LÜLEBURGAZ’DA İYİ PARTİ 
Lüleburgaz # 11 Ocak 2019 Cuma 07:00

 

HAZIRLAYAN: Araştırmacı/ Tarih Öğretmeni Ali ARSLAN

13.12.2017 Tarihli Genel Merkez Yazısı ile Lüleburgaz’da İYİ Parti Kurucuları: Başkan İbrahim Bölükbaşı,  Üyeler Ahmet Yıldıray Sayar, Ahmet Girgin, Ali Girgin, Akın Bük, Aylin Karaer, Ayşe Uğurlu, Aytaç Celep, Aşkın Akyazı, Aziz Sezer, Belgin Cava, Ceyhun Tangül, Cihan Tokatlı, Diyar Bayram, Fisun Vural, Güneş Gezer, Gürdal Daloğlu, Gürhan Dal, İpek Özcan, Mustafa Varoğlu’dur.

10.02.20178 Tarihli Genel Kurul ile Lüleburgaz’da İYİ Parti Yöneticileri: Başkan İbrahim Bölükbaşı,  Üyeler Oktay Mutlu, Ali Girgin, Ahmet Yıldıray Sayar, Hüseyin Varol, Sibel Pişkin, Fisun Vural, Muzaffer Batur, Sevinç Girgin, Nuri Beyaz, Şevki Vural, Reşat Darcan’dır.

 

LÜLEBURGAZLI MİLLETVEKİLLERİN BİYOGRAFİLERİ

 

KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ ŞEVKET ÖDÜL

 

Babası Osmanlı Müderrislerinden Hasan Fehmi Efendi, annesi Kadriye Hanımdır. Şevket Ödül 1885’te (1301) Lüleburgaz’da doğmuştur.

İlk ve ortaöğrenimini Lüleburgaz’da tamamlamıştır. Babası eğitimci olduğundan ondan Farsça ve Arapça öğrenmiştir. Liseden sonra hukuk tahsilini yapan Ödül, ailevi nedenlerden tahsilini yarım bırakmıştır. Çalışmaya başlayan Şevket Ödül, Edirne Öğretmen Okulu’nda öğretmenliğe atanmış, burada Türkçe Yazı Öğretmenliği yapmıştır.

I. Dünya Savaşının sona erdiği yıllarda (Kasım 1918) Trakya Paşaeli Derneğinin kurulmasında öncülük etmiştir. Trakya Paşaeli Müdafaa Heyet-i Osmaniyesi’nin I. Kongresinde yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş, yaşadığı Lüleburgaz’da halka önderlik ederek derneğin en etkili üyelerinden biri olmuştur. Ayrıca Trakya Paşaeli Derneğinin Lüleburgaz Kongresinde Yönetim Kuruluna seçilmiş ve sonuna kadar bu görevini sürdürmüştür. Ödül, Büyük Edirne Kongresi’ndeki etkisiyle Trakya Paşaeli ve Müdafaai Hukuk Cemiyetleri’nin birleştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Cemiyetin Kırklareli’ni temsil eden üç kişilik heyetine yönetici olarak seçilmiştir.

Şevket Ödül’ün 9 Mayıs 1920’de Lüleburgaz’da düzenlenen Büyük Trakya Mitingine Belediye Başkanı Ahmet, eşraftan Enver Bey ve müftü Hafız Veli’yle öncülük yaparken de görürüz. Mitingin etkili olmasında rolü vardır. “Çeteci Şevket” de denilen Şevket Ödül; özellikle işgaller başlayınca Trakya’da Kuvvay-i Milliye hareketleri içinde olmuş, bölgede pek çok silahın saklanmasında önemli görevler üstlenmiştir. Ödül, Trakya Paşaeli Derneği’nin yönetim kurulu kararıyla veznedarlık görevine getirilmiş. Edirne Kongresi kararları doğrultusunda Mestan Efendi, Hacı İbrahim Bey ve İsmail Bey’lerle birlikte İstanbul Hükümeti ile görüşmelere gitmiştir. Lüleburgaz’ın işgali sonrasında İstanbul’a da geçen Şevket Ödül, Şehzadebaşı’nda ve Beyoğlu’nda saklanarak Mustafa Kemal’den gelen emirlerle Anadolu’ya silah kaçırmıştır. Ödül, Yunan ve İngiliz gizli servislerinin sürekli aradığı biridir o yıllarda.

1921’de Adalet Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü yapan Ödül, Adapazarı Savcılığı ve Edirne Merkez Savcı Yardımcılığı görevlerinde de bulundu. Şevket Ödül, Edirne İl Daimi Encümen üyeliği de yapmıştır. 31 Aralık 1924’te yapılan seçimlerde Kırklareli’den bağımsız milletvekili seçilmiş ve 1925’te milletvekilliği görevine başlayarak CHP’ye girmiştir. Lüleburgazlı Şevket Ödül, 1925 – 1950 yılları arasında kesintisiz olarak Kırklareli Milletvekilliği yapmıştır. Vekilliği sırasında Sağlık, Maliye, Hukuk Komisyonları’nda görev almıştır. Milletvekilliğinden sonra ömrünü Lüleburgaz’da tamamlamıştır.

Şevket Ödül’ün iki madalyası vardır. Biri, çete savaşları sırasında gösterdiği etkinlik ve Trakya Paşaeli Derneği Kuruculuğu’ndan dolayı verilen Kuvvay-i Milli’ye madalyası, diğer ise İstiklal Savaşı sırasında aldığı görevlerden dolayı verilen İstiklal Madalyası’dır. 1973 yılında ölen Şevket Ödül, Lüleburgaz şehitliğinde yatmaktadır.

 

 YARIN:  KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ ZÜHTÜ AKIN

Bu haber 721 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter