25 Haziran 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Lüleburgaz torbada keklik falan değil”
Lüleburgaz FM’de 8 Ocak Salı günü saat 19.00’da yayınlanan, Alaattin Erdal’ın sunduğu Sokağın Nabzı programında Lüleburgaz’ın siyasi atmosferi değerlendirilip, Lüleburgaz’daki seçim sonuçlarının ne olacağı tahminlerinde bulunuldu.
Lüleburgaz # 10 Ocak 2019 Perşembe 07:00

Haber Merkezi

Lüleburgaz FM’de 8 Ocak Salı günü saat 19.00’da yayınlanan, Alaattin Erdal’ın sunduğu Sokağın Nabzı programında Lüleburgaz’ın siyasi atmosferi değerlendirilip, Lüleburgaz’daki seçim sonuçlarının ne olacağı tahminlerinde bulunuldu.

Lüleburgaz’da AK Parti ve MHP’nin çatı aday çıkartması durumunda ne gibi sonuçlar doğacağının da konuşulduğu programa Lüleburgaz’ın eski esnaflarından, Lüleburgaz’da Doğru Yol Partisi (DYP)’nin kurucularından Ali Çevik ve Halkın Vekili rumuzunu kullanan konuşmacı katıldı.

31 Mart seçimlerine 2,5 ay kala Kırklareli’de yaşanan siyasi belirsizliği değerlendiren Ali Çevik; “Kırklareli eskiden Türkiye’nin en heyecanlı seçimlerinin geçtiği yerdi. Bilhassa Lüleburgaz’da eskiden şöyle değerlendirilen bir tabir vardı; Lüleburgaz’da kıvılcım çıkarsa bütün Trakya yanar diye. Yani Lüleburgaz’da kıvılcım yâ da heyecan olursa bu Kırklareli’ne ve diğer yerlere tesir ederdi. Şimdi Lüleburgaz’da CHP’ye karşı bir aday çıksa ne derece başarılı olur. Bu heyecan kaybolmuş Lüleburgaz’da. Hâlbuki aslı pek öyle değil. Şimdi Lüleburgaz’da ve Kırklareli’de oy oranlarına baktığımız zaman sağ oylar ve sol oyları topladığımız zaman arada çok az bir fark olduğunu görürüz. Ama sağ kesim birkaç parçaya bölündüğü için, CHP ise birkaç parçaya bölünmediği için sağ oylar azınlıkta gibi gözükür. İşte AKP’den ve MHP’den, Saadet Partisi’nden ve diğer partilerden aday olmak isteyenler haliyle bir düşünce içerisindeler. Kazanamayacağım bir seçime niye gireyim diye. Şimdi de bu sebepten dolayı Lüleburgaz’ın heyecanı kaybolmuş durumda. Kırklareli’de AKP aday çıkardı ama Lüleburgaz’da bir aday bulup çıkaramıyor. Sadece Lüleburgaz’da MHP’nin Armağan Ayyıldız beyi aday çıkardığını duyduk. Tabi Armağan Bey çatı aday olur mu, AKP aday çıkarmaz ise Armağan beyi çatı aday yapar mı? Çatı aday yaparsa işte o zaman bir heyecan gelir.” diye konuştu.

“LÜLEBURGAZ TORBADA KEKLİK DEĞİL”

Ayyıldız’ın çatı aday olması durumunda ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını da değerlendiren Çevik; “İkisi de doktor ama branşları farklı, bir de halkta karşılıkları da ayrı. Mesela 2014 senesine baktığım zaman CHP’nin 33 bin 660 oyu varmış Lüleburgaz’da, AKP’nin 14 bin 279 oyu, MHP’nin de 19 bin 249 oyu. Bunları topladığımız zaman kafa kafaya bir oy geliyor. Bir de AKP-MHP birleşiminin yaratacağı bir sinerji var. Yani bazı CHP’li arkadaşlarımızın dediği gibi Lüleburgaz’da seçim torbada keklik falan değil, böyle bir şeyi kafalarından çıkarsınlar. Şimdi bugünkü seçimlere bakıyoruz son 24 Haziran’daki %44,4 AKP-MHP-İP oyları, CHP’nin oyları 51,4 yani arada 5-6 puan fark var gibi gözüküyor. Ama bunun içinde hala HDP oyları yok, Saadet Partisi’nin oyları yok. Bu gibi oyları da eklediğimiz zaman arada 2 puanlık fark kalıyor. Yani CHP’li arkadaşların biz seçimi aldık, alıyoruz, her zaman alırız gibi düşünceleri bana göre yanlış. Yani çok çatırtılı ve heyecanlı geçecek bir seçim olacak bence” ifadelerini kullandı.

CHP’NİN 25 MECLİS ÜYESİ KESİN Mİ?

 “CHP’de 25 tane meclis üyesi bizden kesin diyorlar, böyle bir şey olabilir mi?” sorusuna Çevik; “Bakın ben seçimlerin kafa kafaya gideceğini düşünüyorum. Eğer AKP aday çıkarmaz ise İyi Parti aday çıkarmaz ise daha doğrusu açık konuşmak gerekirse AKP ve İyi Parti’ye teveccüh yok. Belki şimdi bana bu parti yöneticileri kızacak ama açık konuşmak gerekirse bu böyle. Aday yok teveccüh yok niye adam kayba girsin ki? 300-500 bin lira niye harcasın ki? Zorla birini yapacaklar ama zorla ne kadar olacak? İyi Parti’den de aday yok. Eğer bunlar aday çıkarmasa yani seçimlerde öyle 25 tane kazanırız falan bana göre boş işler. Neyi kazanıyor? 25 tane olması için oyun çok büyük çoğunluğunu alması lazım. Orada zaten 31 tane meclis üyesi var bunun 3 tanesi kontenjan yani nasıl alacak bilemiyorum.” diye cevap verdi.

 

Bu haber 1263 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter