25 Haziran 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Verem hastalığı filmlerde kaldı”
Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, "Verem, bu milletin hafızasında 'ince hastalık' diye yer etmiştir.
Edirne # 09 Ocak 2019 Çarşamba 07:00

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, "Verem, bu milletin hafızasında 'ince hastalık' diye yer etmiştir. Verem, bizim edebiyatımıza, şiirimize, filmlerimize girmiş, geçmişte hayatımızı etkilemiş bir hastalık. Tıptaki gelişmeler ve veremle mücadeleyle büyük yol alındı. Verem hastalığı artık mazide ve filmlerde kaldı." dedi.

Edirne Sağlık Müdürlüğünce, 72. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde toplantı düzenlendi. 

Vatandaşların verem hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan TÜ Rektörü Prof. Dr. Tabakoğlu, 20. yüzyılda Türk insanının hafızasında 'ince hastalık' olarak yer edinen veremin, eski Türk filmlerinde bir anı olarak kaldığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte veremle mücadelenin etkin bir şekilde başladığını ve başarılar elde edildiğini ifade eden Tabakoğlu, "Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda, verem ölümcül bir hastalık ve neredeyse her evden bir veremli var. Cumhuriyet kurulduktan sonra bu ülke insanı yaşasın, bu hastalıklardan kurtulsun diye veremle savaş başlıyor ve bu amaçla dernekler kuruluyor. O dönem çok yaygın olan hastalıkla önemli bir mücadele yapılıyor ve başarı elde edilmeye başlıyor. Günümüzde çok başarılı metotlar kullanarak Türkiye'de verem hastalığında büyük başarılar elde edildi ve veremden ölümleri dünya ortalamasının altına düşürdük." şeklinde konuştu.

Veremin toplumların gelişmişlik düzeyiyle bağlantılı bir hastalık olduğunu belirten Tabakoğlu, şöyle devam etti:

"Verem bu milletin hafızasında 'ince hastalık' diye yer etmiştir. Eski Türk filmlerinde bunu çok iyi görürüz. Filmlerde verem hastalığı 'ince hastalık' olarak anlatılırdı ve narin bir hastalık olarak anlatırdı. Filmde senaryo gereği sevgili çaresiz bir aşka düşmüştür, durum gittikçe kötüleşir. Öksürmeler devam eder ve bir gün mendilinde kan görür. Orada bir dram sahnesi, bir gerilim sahnesi olur ve birkaç sahne sonra mezarlık sahnesi görülür. Verem, bizim edebiyatımıza, şiirimize, filmlerimize girmiş, geçmişte hayatımızı etkilemiş bir hastalık. Tıptaki gelişmeler ve veremle mücadeleyle büyük yol alındı. Verem hastalığı artık mazide ve filmlerde kaldı."

Veremin bir sosyal belirteç olduğunu ifade eden Tabakoğlu, "Tüm toplumun ne kadar iyi olduğunu ya da olmadığını gösterir. Verem hastalığınız fazla ise toplum olarak çok iyi yerde değilsinizdir. Bunun yanına uyuşturucu ve alkol kullanımını da koymak lazım. Fakirliğin olduğu yerlerde yaşayan bir hastalıktır." dedi.

AA

Bu haber 557 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter