25 Mayıs 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
4 kurum imzayı attı!
“Kırklareli’de psikiyatri uzmanı az hasta çok”
Kırklareli # 07 Aralık 2018 Cuma 09:29

Kırklareli’de 4 kurum arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerin madde bağımlılığından kurtulmalarına katkı sağlanacak. Kırklareli Yeşilay Şube Müdürü Öğr. Gör. Vedat Açar, Kırklareli’de uyuşturucu madde kullanımı oranları ile ilgili; “Kırklareli’de, AMATEM, ÇAMATEM, YEDAM yok, psikiyatri uzmanı sayısı az ve buna rağmen hasta sayısı çok fazla” dedi.

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı, Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Kırklareli Yeşilay Şube Müdürlüğü arasında “Yeni Bir Hayata” Projesi İşbirliği Protokolü imzalandı.

İmzalanan proje kapsamında Kırklareli Üniversitesi Akademik Personeli, Yeşilay Kırklareli Şubesi gönüllüleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kırklareli İl Müdürlüğü bağımlılıkla mücadelede uzman kadrosu, Kırklareli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde denetimli serbestlik altında bulunan yükümlülere bağımlılık yapıcı maddelerden uzaklaşma konularında çeşitli faaliyetler yürütecek.

5 Aralık 2018-5 Aralık 2019 tarihleri arasında uygulanacak projeyle denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan yükümlülerin madde bağımlılığından kurtulmalarına katkı sağlanacak.

Protokolün imza töreninde konuşan Yeşilay Şube Müdürü Öğr. Gör. Vedat Açar, Yeşilay’ın faaliyet alanlarından bahsederek dünya genelinde yılda 207 bin insanın uyuşturucu madde kullanımı dolayısıyla hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

2017 yılında yayımlanan raporlara göre 250 milyon insanın hayatında bir kez uyuşturucu madde kullandığını ifade eden Açar, ülkemizde alkol ve tütün dışındaki yasadışı maddeleri kullanım (bir kere de olsa denemiş olma) oranının yüzde 2,7 olduğunu söyledi.

“KIRKLARELİ’DE MADDE KULLANIMI ORTALAMANIN ÜZERİNDE”

“Kırklareli’de maalesef ülkemiz ortalamalarının üzerinde bir madde kullanım oranı vardır.” diyerek sözlerine devam eden Açar; “Kartal Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Hâkimliği’nin uyuşturucu kullanımından yargılanan kişileri adli kontrol şartıyla Yeşilay Danışmanlık Merkezi YEDAM’a yönlendirme kararı, projemizin fikir kaynağı oldu. Kırklareli’de, AMATEM, ÇAMATEM, YEDAM yok, psikiyatri uzman sayısı az ve buna rağmen hasta sayısı çok fazla. Dolayısıyla gerçekleştirilecek olan proje ile madde kullanan bireyler ile ailelerinin tedavileri takip edilerek topluma reentegrasyonu sağlanacak. Bu kapsamda ilimizin duyarlı yöneticileri sayesinde imkânlar dâhilinde bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla bugün bu işbirliği hayata geçiriliyor.” diye konuştu.

“ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERMEYE HAZIRIZ”

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan da törende yaptığı konuşmada, denetimli serbestlik kapsamındaki yükümlülerin uyuşturucu konusundaki takibini yapmak amacıyla “Yeni Bir Hayata” projesini Rektörlüğümüz, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Yeşilay Şube Müdürlüğünün katkıları ile gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Kapağan sözlerini “Elimizden gelen tüm gayreti göstermeye hazırız. Sizlerin de desteğiyle başarılı bir proje olacağına inanıyorum.” diyerek sonlandırdı.

Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür ise toplumun refahını ve bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik olarak yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin bir yenisini daha imzalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rektörlük Yönetim Kurulu Odası’nda Çarşamba günü gerçekleşen törende işbirliği protokolünün imzaları; Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, KLÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Karaman ve Yeşilay Şube Müdürü Öğr. Gör. Vedat Açar tarafından atıldı.

 

Bu haber 421 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter