25 Mayıs 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Gelinen noktada kadınlar ‘eşit yurttaş’ değil”
Kırklareli # 07 Aralık 2018 Cuma 09:23

Kırklareli Barosu Kadın Hakları Komisyonu,  5 Aralık 1934 tarihinde Anayasa’da ve seçim kanununda yapılan değişiklikler ile kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasına ilişkin olarak basın açıklaması yaptı.

Kırklareli Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Özlem Miray Durukan ve Başkan Yardımcısı Av. Elçin Erkahveci Gece, Üyeler Av.  Selin Yeşil, Av. Ilgaz Lale Kocakundakçı yaptıkları basın açıklamasında “Cumhuriyet tarihinde kadın ve erkeğin eşit yurttaş mücadelesinde gelinen noktada önemli bir yol kat edilmişse de bugün nüfusumuzun yarısı kadınlardan oluşmasına rağmen kadınlarımızın fiili olarak ‘eşit yurttaş’ olamadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamın arttırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan haklarının ihlaline devam etmesine neden olmaktadır” dediler.

“Kadının her şeyden önce özgür birey olduğunun kabul edilmemesi kadının insan haklarının ihlalinin önlenmesinin önündeki en önemli engeldir” diyen avukatlar; “Kadın - erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadın istihdamını artıracak bir dizi yasanın çıkartılması, yine erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gereklidir. Bu yasaların çıkartılmasında meclisteki kadın milletvekillerinin katkısının çok daha etkin olması gerekmektedir. Şüphesiz ki bu değişiklikler partiler üstü bir anlayışla çözüme kavuşturulmalıdır” ifadelerini kullandılar.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Kırklareli Barosu Kadın Hakları Komisyonu  üyeleri son olarak; “Mustafa Kemal Atatürk ve ilkeleri sayesinde kadınlarımız özellikle seçme ve seçilme hakkı yönünden birçok gelişmiş ülkede yaşayan hemcinslerine oranla daha öndedir. Kadının insan haklarının önündeki engellerin kalkması, yasal değişikliklerin yapılması, kadın – erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için TÜBAKKOM ve barolar olarak dün olduğu gibi bugün de çalışmalarımıza ve mücadelemize devam edeceğiz” açıklamasında bulundular.

Bu haber 336 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter