25 Mayıs 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Kutlamıyoruz mücadele ediyoruz”
Lüleburgaz Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Baskın, 3 Aralık Engelliler Günü’nün diğer özel günler gibi coşku ile kutlanacak bir gün olmadığını, yaşadıkları sorunları ve hak mücadelelerinin görünür kılınmasını sağlayacak bir gün olduğunu belirtti.
Lüleburgaz # 04 Aralık 2018 Salı 07:43

Tevfik İŞÇİ

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle Lüleburgaz’da tören düzenlendi.

Tören alanında saat 10:00’da düzenlenen törene Kaymakam Mustafa Kaya, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Belediye Başkanı Murat Gerenli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, Lüleburgaz Engelliler Derneği Başkanı Ömer Dağ, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler, engelliler ve yakınları katıldı.

Törende ilk olarak Dernek Başkanı Ömer Dağ, Atatürk anıtına çelenk sundu.

Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunurken, Lüleburgaz Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Baskın, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi.

Bu sırada ise engelliler ve yakınları ile bazı okul öğrencileri de “Engelli olmak bir seçim değildir”, “Sağlıklı her birey engelli adayıdır”, “Asıl engel onları görmeyenlerdir”, “Engel siz olmayın”, “Siz hiç tekerlekli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?” şeklinde dövizler açarak farkındalık yaratmaya çalıştı.

Mahmut Baskın konuşmasında, 3 Aralık Engelliler Günü’nün diğer özel ve güzel günler gibi coşku ile kutlanacak bir gün olmadığını, bu günün ülkedeki engellilerin yaşadıkları sorunları ve uzun yıllardan beri sürmekte olan hak mücadelesinin görünür kılınmasını sağlayacak bir gün olduğunu belirtti.

Ülke genelinde engellilerin nüfusun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturduğunu ifade eden Doğu, maalesef engellilerin çeşitli nedenlerden dolayı, ulaşım, ortak alan kullanımı, iş hayatında uğranılan ayrımcılık gibi kimi hak ve özgürlüklerinde kısıtlamalar yaşamak zorunda bırakıldığını dile getirdi.

Baskın; “Günlük yaşantımızda cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişi ile karşılaşmamamızın nedeni o bölgede engelli kişilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dış mekan kullanımlarında yaşadıkları güçlükler ve sosyal çevrenin engellilerin varlığını görmezden gelmesinden kaynaklanmaktadır. Unutulmaması gereken bir gerçek de engellilerin de herkes kadar toplumun yararlandığı tüm olanaklardan bağımsızca yararlanabilme hakkına sahip olmasıdır. Engelli bireylerin en büyük beklentisi kimsenin yardımına muhtaç olmadan yaşamlarını devam ettirebilmektir. Bunun da gerçekleşebilmesi için düzenlemeler yapılırken engelli kişilerin de gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sorunlar en çok o konuda mağdur olan kişiler tarafından anlamlandırılabilir ve anlatılabilir. Bu nedenledir ki engelli bireyler için hazırlanacak yasa veya uygulamalarda engelli dernek ve konfederasyonlarının fikirleri mutlaka alınmalıdır. Hayat ileriye doğru yaşanır ama geriye doğru anlatılırmış. Bizlerin en büyük arzusu geçmişte yaşanan sorunları konuşarak en azından bir kısmına çözüm bulmak ve hayatı ileriye doğru yaşarken engelli ya da engelsiz tüm toplumun yaşan kalitesini biraz da olsa yükseltebilmektir. Yaşam hakkı temel bir insan hakkıdır ve bu haktan engelli bireyler de herkes kadar yararlanmayı hak ediyor. Bizlerin beklentisi hangi makamda olursa olsun ister seçilmiş ister atanmış yöneticilerimizin yönettikleri tüm kurumlarda aldıkları kararlarda bu konuyu dikkate almalarıdır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından tören sona ererken, dernek üyeleri günlerini kutlayan katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Bu haber 1003 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter