25 Mayıs 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Perşembe olmazsa 15 gün sonra!
CHP Lüleburgaz İlçe Örgütü yöneticisi Arif Oruç, Lüleburgaz adayının 6 Aralık’ta açıklanmaması durumunda ‘19 Ocak 2019’ tarihini işaret etti. Ancak Oruç; “Şu anki düşüncelerimiz 6 Aralık’ta açıklanması yönünde” diye konuştu.
Lüleburgaz # 04 Aralık 2018 Salı 07:40

Tevfik İŞÇİ

CHP Lüleburgaz İlçe Örgütü’nün haftalık toplantısı dün parti binasında gerçekleştirildi.

İlçe Başkanı Bülent Metin’in Ankara’da bir toplantıya katılması dolayısıyla İlçe Yöneticisi Arif Oruç başkanlığında gerçekleşen toplantı kısa sürdü.

İlçe Yöneticisi Oruç Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada Türkiye’de engellilere gerekli önemin verilmediğini söyledi.

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin yıldönümünde Kadın Kolları’nın organize ettiği Kırklareli Atatürk Evi ziyaretini hatırlatan Oruç, Çarşamba günü yapılacak geziye katılım sağlanmasını istedi.

Açıklanan enflasyon rakamlarına da değinen Oruç; “Enflasyon geçen ayın oranlarına göre düşüş gösterdi. Geçen aya göre 1.44 gerileme var. Bunun sebebi de yılbaşından itibaren gelecek zamdır. Bu zamdan dolayı hükümet aşikar bir şekilde enflasyonu geri çektiğini gösterdi. Buradaki durum herkesi ilgilendiriyor. Devlet emekliye, işçiye, memura ne kadar az ücret öderimin hesabını yapıyor. Ama Cumhurbaşkanımız kendisine gelince yüzde 26 zam almayı biliyor. Bunların cevapları 31 Mart’ta verilecektir. Biz birbirimizle mücadele içinde değil birbirimiz ile alanlarda olmalıyız. Kol kola omuz omuza partimizi iktidara taşımanın kavgasını yapmalıyız” dedi.

“LÜLEBURGAZ ADAYI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?” SORUSU

Oruç, Lüleburgaz Belediye Başkan Adayı’nın ne zaman belirleneceği sorusuna da şöyle cevap verdi; “Lüleburgaz Belediye Başkan adayının 6 Aralık’ta açıklanacağına dair söylemler var. Fakat bize gelen net bir durum şu anda yok. 6 Aralık’ta olmaması durumunda 19 Ocak diye söyleniyor. Siyasette her şey değişebiliyor. Şu anki düşüncelerimiz 6 Aralık’ta açıklanması yönünde” diye konuştu.

ADAY ADAYI ŞENTÜRK ENGELLİ SORUNLARINA DEĞİNDİ

Toplantıda söz alan Belediye Başkan Aday Adayı Koray Şentürk, engellilerin sorunlarına yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.

Şentürk konuşmasında; “Ben bu konuda gerekli adımların ve yasal düzenlemenin atıldığını biliyorum. Artık burada yapılması gereken şey icraata geçmek. Gerçekten bütün engellilerimizin biz sağlıklı bireyler gibi sokağa çıkıp hastaneye gitmesini, devlet kurumlarına gitmesini sağlamak zorundayız. Bu konuda baktığımızda, gittiğimiz Avrupa kentlerinde ne kadar çok engelli var diyoruz. Aslında bizde de o kadar çok engelli var. Ama onların engellileri çok rahat sokağa çıkıyor, parklarda geziyor. Kendi işlerini kendileri halledebiliyorlar. Bizim yapmamız gereken de bu. Gerek devlet gerekse belediyeler engellilere ilişkin bütün pozitif somut adımları atmalılar. Bizler engellilerimize bulunduğumuz kurumun durumu ne olursa olsun mutlaka sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

“ENGELLİLER KONUSUNDA KÖTÜ BİR KENTİZ”

Toplantıda konuşan Sahir Uçar da Lüleburgaz’ın engelliler konusunda kötü bir kent olduğunu söyleyerek; “Bugün yaptığımız tek şey bugüne dayalı şeyler. Ama sokağa baktığımızda engelliler yolumuz var, engellilerin kullanma şansı yok. Yol her yönü ile yanlış, bağlantılar sakat, kaldırımlar eğimli. Soyadı kültür olan bir kentte biz ne zaman engelliler ile barışık bir yerel yönetim göreceğiz. Lüleburgaz’da engelliler gerekli desteği görmüyor” dedi.

 Lüleburgaz’a konulan çöp konteynerlerine de değinen Uçar; “Mahallelere konuyor güzel ama genellikle kültürümüz insan odaklı olduğu için, şehir anlayışımız da insanların barınması üzerine kurulduğu için, aynı hastalık bir şekilde yansıyor. Konteynır koyulan mahallelerde hayvan beslenmesi için bir yer yapmadığı için belediyemiz, konteynırlar o mahallelerde hayvanların açlığa mahkum edilmesine sebep oldu. Modern kentlerde konteynırların yanında beslenme yerleri olur. Mevsim gereği sokak hayvanları kötü durumda. Birbiri ile bağlantılı işler olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber 960 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter