25 Mayıs 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İlk Çağ’dan Cumhuriyet’e Lüleburgaz!
Lüleburgaz’ın Genel Siyasi Tarihi!
Lüleburgaz # 04 Aralık 2018 Salı 07:33

Araştırmacı Tarih Öğretmeni Ali Arslan, ‘Lüleburgaz’ın Genel Siyasi Tarihi’ yazı dizisinde İlk Çağ’dan Osmanlı dönemine, Balkan Savaşları’ndan Milli Mücadele’ye, Cumhuriyet’in ilanından günümüze Lüleburgaz’ın siyasi tarihini ele alacak.

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde Lüleburgaz’da kurulan partiler, partilerin kurucuları ve yöneticileri bu yazı dizisinde olacak.

LÜLEBURGAZ'IN GENEL SİYASİ TARİHİ

Yazılı tarihte Osmanlı öncesi Lüleburgaz’a ait bilgiler oldukça azdır. Bununla birlikte Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in araştırmalarına kadar da ciddi bir arkeolojik çalışmayla karşılaşamıyoruz. 1936 yılında Türk Tarih Kurumu adına Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in yaptığı arkeolojik kazılarda, bölge tarihine ışık tutacak ipuçlarına rastlandığını tespit edebiliyoruz.

Buna göre Trakya kültürü Ege ve Balkan kültürleriyle ilişkilidir. İlk olarak Tunç çağına ait buluntular bölgenin Ege kültürüyle ilişkisinin varlığını ortaya koymaktadır. Yine yakın tarihte (1981) Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ın yaptığı kazılarda elde edilen bulgular da kalkolitik dönemin yaşandığını ve Balkan ve Kuzey Anadolu kültürleriyle ilişkilerinin varlığını göstermektedir.

Traklar’ın kültür merkezlerinden biri olan Lüleburgaz’ın milattan önce 4000 yıllarına dek uzanan bir tarihi vardır. Doğu Trakya’nın orta bölümünde, Avrupa – Asya’yı bağlayan yolun üzerinde kurulmuş olan kentin 6000 yıllık geçmişinde çeşitli, karmaşık ve renkli bir tarih yatmaktadır.

Kasaba eski çağlardan başlayan süreç içinde kendini sık sık sahnede bulmuştur. Prehistorik devirlerden bu yana sevinçli, mutlu, acılı ve felaketli yılları beraberinde taşımıştır. Coğrafi konum olarak stratejik bir yerde kurulan kent sinesinde büyük şahsiyetleri, önemli devlet adamlarını, komutanları, sanatçıları barındırmıştır. Osmanlı padişahlarının büyük av partilerinde dinlenme yeri, sadrazamların sayfiye yeri olan kasaba, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan karayolu üzerinde pek çok ordunun geçit ve dinlenme yeri olarak da kullanılmıştır.

Lüleburgaz binlerce yıllık yaşam içinde istilalar, işgaller, yağmalar ve katliamlara sahne olmuş, boynu bükük kederli yıllar yaşamış, bu koşullarda yoğrularak bugünkü çağdaş kent seviyesine gelebilmiştir.

Lüleburgaz; tespit edebildiğimiz pek çok işgallerle birlikte 4 büyük işgalle karşılaşmıştır. Traklar dönemini takip eden yıllarda Makedonların ve Romalıların işgalleri önemli ise de özellikle MS 2000 yıllık süreç içinde; Bizans İmparatorluğu döneminde 1192 yılında Haçlı seferleri sırasında, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmanlı – Rus savaşında 1878 (93 Harbi) Lüleburgaz’ın Ruslar tarafından işgali, 1912 – 1913 yıllarında çıkan Osmanlı imparatorluğunun Balkan ülkeleri ile Balkan savaşlarında 1912’de (29 Ekim) Lüleburgaz’ın Bulgarlarca işgali, 1918’de  l. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle Mondros Ateşkes Antlaşmasının Osmanlı topraklarındaki Yunanistan’ın işgal girişimleri sonunda 22 Temmuz 1920’de Lüleburgaz’ın Yunanlılarca işgali, kent tarihinde en acılı yılları oluşturur.

Traklardan,  Odrislere, Makedonya’dan Büyük İskender’e, Galatlardan Bitinyalılara oradan Roma ve Bizans dönemlerinden süre gelen egemenlik 14 yüzyılda Türklere geçerek siyasal tarihte Osmanlı süreci başlamış ve bu süre 1922’ye kadar sürmüştür. 11 Ekim 1922 Mudanya Ateşkes antlaşmasıyla başlayan Cumhuriyet dönemi günümüz 2000’lere ulaşmayı başarmıştır.

YARIN: İLK ÇAĞDA LÜLEBURGAZ

Bu haber 982 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter