27 Haziran 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Çeltik var biçmeye köprü yok geçmeye!
Pehlivanköy’ün Yeşilpınar köyünde 2 bin dönüm çeltik arazisine ulaşımın sağlandığı köprüden yıkılma tehlikesi nedeniyle geçemeyen köylüler yetkilileri göreve davet etti. Köylüler, arazilerine ulaşmak ve geri dönmek için 50 kilometre fazladan yol kat ediyor.
Lüleburgaz # 11 Ekim 2018 Perşembe 07:44

Çınar TÜRKMEN

Pehlivanköy’ün Yeşilpınar (Tilkipınar) köyünde yıkılma tehlikesi bulunan köprü nedeniyle çeltik üreticilerinin mağdur olduğu iddia edildi.

Ayaklarından biri yıkılan, diğer ayağı ise her an yıkılacak olan köprü, yarattığı tehlike nedeniyle muhtarlık tarafından geçişe kapatıldı.

Köprünün kapatılması nedeniyle karşı tarafta çeltik arazileri bulunan köylüler, tarlalarına ulaşmak için 25 kilometre fazladan yol kat etmek zorunda kaldı.

KARŞI TARAFTA 2 BİN DEKAR ÇELTİK ARAZİSİ VAR!

Köye 1 kilometre mesafede bulunan köprünün diğer ucunda yaklaşık 2 bin dekar çeltik arazisi bulunuyor.

İşlenir vaziyette bulunan arazilerine ulaşmak için köylüler Ergene Nehri ile birlikte 4 köyü geçemek zorunda kalıyor.

Köprünün kullanılamaması nedeniyle çeltik bölgesine gitmek için Doğanca, Pehlivanköy, demiryolu hem zemin geçidi, Ergene Nehri, Akarca ve Kadriye köyleri ile tekrar Ergene Nehri’ni geçerek 25 kilometre yol kat etmesi gereken üreticiler bunu rakama vurunca altından kalkamayacakları masraflarla karşı karşıya kalıyor.

40 KÖYLÜNÜN TARLAYA GİTMESİ 60 BİN LİRA!

Çeltik tarlalarına ulaşmak için köylülerin harcadığı zaman ve mazot parası hesaplandığında ortaya çıkan rakam karşı karşıya kalınan zorluğu ortaya seriyor.

Karşı  kıyıdaki tarlasına gitmek için 25 kilometre yol kat etmesi gereken bir köylü, 25 kilometre dönüşle birlikte 50 kilometre yol yapıyor.

Traktörün saatte 25 kilometre süratle gittiği var sayıldığında gidiş - geliş 2 saat sürüyor.

Traktörün saatte en az 10 litre mazot yaktığı düşünüldüğünde 2 saatte 20 litre mazot sadece yol için harcanıyor.

Bir çiftçinin tarlasının başına ayda en az 12 defa gittiği düşünülürse 240 litre mazot yapıyor.

240 litre mazot 6.30 TL’lik mazot litre fiyatı ile çarpıldığında 1512 TL, 40 köylünün köprünün karşısında çeltik tarlası işlediği düşünüldüğünde ise harcanan mazot parası 60 bin 480 TL ediyor.

VEKİL İNCELEME YAPTI VALİLİĞİ BİLGİLENDİRDİ

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan da yaşanan durum nedeniyle bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Kayan, yaptığı incelemeyle ilgili Kırklareli Valisi Osman Bilgin’e ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’ne bilgi verdiğini belirtti.

Yeşilpınar köyü sakinleri de sosyal medyada görüntüleri paylaşarak; “Yetkilileri göreve davet ediyoruz, bu rezalet ortadan kaldırılmalı. Ekmek parası için kullanılan ve stratejik bir konumda olan Yeşilpınar ova bağlantı köprüsü bu duruma terk edilmemelidir” dediler.

Bu haber 1952 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter