26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz kokan sergi
Lüleburgaz’da Yerel Demokrasi Haftası, Özcan Çeltikli’nin anısına hazırlanan fotoğraf sergisi ve LÜKSAD Görsel Sanatlar Topluluğu’nun 'KAOS' adlı resim sergisi ile başladı.
Lüleburgaz # 10 Ekim 2018 Çarşamba 07:46

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da Yerel Demokrasi Haftası’nın açılışı Pazartesi akşamı Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde gerçekleştirildi.

Hafta kapsamında LÜKSAD Görsel Sanatlar Topluluğu’nun 'KAOS' adlı resim sergisi ve Lüleburgaz Gezi Dostları Grubu’nun merhum Özcan Çeltikli anısına düzenlediği ‘Lüleburgaz’ konulu fotoğraf sergisinin açılışı da yapıldı.

Saat 17:00’de yapılan açılış törenine Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, belediye başkan yardımcıları, Özcan Çeltikli’nin ailesi ve çok sayıda sanat sever katıldı.

Açılış töreninde ilk söz Lüleburgaz Gezi Dostları’ndan Ahmet Güdücüoğlu’na verildi.

Lüleburgaz’ın sokaklarını Lüleburgazlılara en iyi anlatan Çeltikli anısına hazırlanan sergi hakkında konuşan Güdücüoğlu; “Özcan arkadaşımızın ölüm yıldönümü 2 Aralık’tır. O gün de çeşitli etkinliklerle kendisini anacağız. Bu sergiyi açma amacımız Lüleburgaz’a fotoğrafı sevdirmesi konusunda tartışmasız en büyük katkısı olan Çeltikli’yi anma ve ona saygımızı belirtmektir. Lüleburgaz’da yaşayan tüm amatör fotoğrafçılar onun öğrencisidir. O bizlere alışılagelmiş olanın dışında başka bir dünya olduğunu gösterdi. Fotoğrafın beyin ile birleşerek oluşacağını anlattı. Onun için fotoğraf yaşam biçimiydi. İtirazların, sevinçlerin ve hüzünlerin fotoğraflarla söylenmesidir Özcan Çeltikli. O hep ayrıcalıklıydı. Düşündüğü gibi yaşadığı için farklıydı” diye konuştu.

Arından konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli de; “Bizler Lüleburgaz’da oldukça şanslıyız. Çünkü Lüleburgaz demokrasiyi içselleştirmiş, hoşgörünün son derece yüksek olduğu bir kent. Bu kentte biz yıllardır Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın kutluyoruz. Bugüne kadar beş kez 12 yıldızlı şehir unvanını almış durumdayız. Lüleburgazlı olmak bizim için büyük bir şans” ifadelerini kullandı.

LYKA sergi alanında Lüleburgaz Gezi Dostları’nın Özcan Çeltikli’yi anmak üzere açtığı sergide Ahmet Güdücüoğlu, Adem Çoban, Bekir Arda, Birol Sökük, Enver Aydın, Gündüz Aşık, İbrahim İzgin, Onur Göksu, Melih Bozacı, Mehmet Akan, Tanju Özel, Ersin Özkul ve Erkan Yavaş tarafından çeşitli zamanlarda çekilmiş 2’şer Lüleburgaz fotoğrafı yer alıyor.

Açılış töreninin ardından Can Tutuğ Trio tarafından mini bir caz konseri gerçekleştirildi.

Konserde Kırklareli’de görev yapan Uzman Doktor Can Tutuğ vibrafon, Eren Akgün trombon, Yarkın Coşar da davulda caz ezgilerini seslendirdi.

Can Tutuğ’un Kırklareli’de göreve başladıktan sonra yazdığı Kırklareli adlı caz eseri de bu konserde seslendirildi.

 

Bu haber 1609 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter