20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kadın cinayetine barodan kınama!
Kırklareli # 14 Eylül 2018 Cuma 07:41

Kırklareli Barosu Kadın Hukuku Komisyonu, Kırklareli’de yaşayan Tuğba Y.’nin babası ve ağabeyi tarafından öldürülmesi olayı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Ülkenin en büyük toplumsal sorunlarından birisi haline gelen kadına yönelik şiddetin bir kez daha gerçekleştiğini ifade eden Kadın Hukuku Komisyonu, Esen Dülger ve Gizem Şen’in ardından Kırklareli’de bir kadının daha katledildiğini söyledi.

“HERKESİN VİCDANI İLE HESAPLAŞMASI GEREKEN BİR ZAMAN”

Yapılan açıklamada; “13 Şubat 2015’te Özgecan’ın hunharca katledilmesinden sonra millet olarak “Kadına Karşı Şiddete Hayır” diyerek tek ses, tek yürek olabilmiştik. Aradan geçen 3 yılda ne oldu? Her geçen yıla oranla kadın cinayetleri artarak devam etti. Sırf boşanmak istediği için ülkenin birçok yerinde kadınlar öldürüldü. Bir kısmı da töre adı altında katledildi. Pek çoğu ise gördüğü şiddet karşısında halen yaşam mücadelesi vermektedir. Bu haberler gazetelerin üçüncü sayfa haberleri oldu ve maalesef milletçe bu haberleri kanıksamaya başladık. Şiddeti uygulayanların cezalandırılması için ve şiddetin önlenebilmesi için asgari düzeyde, şeklen ağır yasalar yapıldı. Sonra ne oldu? Kafası gözü kocası, babası, abisi tarafından dağılırken, can havliyle söz söyleyen bir kadının çığlığı, haksız tahrik sayıldı. Karısını, kızını, ablasını ya da sırf kendi bedenî zevklerine karşı koyduğu için hiç tanımadığı bir kadını öldüren erkek lehine sırf duruşmalarda sessiz durdu diye iyi hal indirimi uygulandı. Artık zaman, herkesin vicdanı ile hesaplaşması gereken bir zamandır. Artık kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi için öncelikle yargıda sağlam, yapıcı ve kesin adımlar atılmalıdır” denildi.

“ŞİDDET FAİLLERİNİN REHABİLİTASYONA TABİ TUTULMASI GEREK”

Bu kayıpların önlenebilmesi için TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu) olarak bazı önerilerde bulunduklarını hatırlatan Kadın Hukuku Komisyonu, bu önerilerinin yaşama geçirilmesi için bu güne kadar olumlu tek bir adım atılmadığını aktardı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kadın cinayetlerinin durması sonlanabilmesi mümkündür. Şiddet faillerinin öncelikle rehabilitasyona tabi tutulması gerekmektedir. Ayrıca çocuk yaştan itibaren cinsiyet eşitliğini çocuklarımıza özümsetecek bir eğitim politikasını yaşama geçirmeliyiz. Kadınların kendi bedenleri üzerinde karar verme hak ve özgürlüğünün sadece kadınlara ait olduğu gerçeğinin yasama erki tarafından da yasalaştırılması gerekmektedir. Devlet nezdinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin temini için bireylerin fırsatları kullanma, hizmet ve kaynaklara ulaşmada cinsiyet farklılığına maruz kalmamasının sağlanmasını talep ediyoruz. Taleplerimize dikkatle ve ivedilikle siyasi erkler tarafından cevap verileceği ümidini yitirmeden biz Kırklareli Baro Başkanlığı Kadın Hukuku Komisyonu olarak, herkesi toplumsal duyarlılığa ve uyanışa davet ediyor, kadın cinayetlerini kınıyor, yasal süreçte kadın cinayet davalarına müdahil olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz”

  

Bu haber 2042 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter