20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“1,5 TL’ye ne yenir?”
Lüleburgaz # 14 Eylül 2018 Cuma 07:34

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kırklareli İl Başkanı Emrah Mutluer’den taşımalı eğitim öğrencilerine verilen öğlen yemeği ile ilgili uyarı geldi.

Dikkat edilmezse çok ciddi zehirlenme vakalarıyla karşı karşıya kalınabileceğini belirten Mutluer, geç kalınırsa çok üzücü olaylar yaşanabileceğini de sözlerine ekledi.

Mutluer yaptığı açıklamada; “Milli Eğitim Bakanlığı Taşımalı Eğitim ile ilgili son zamanlarda ciddi değişikliklere gitti. Bu değişikliklerin de birçoğu servislerle ilgili olup, yapılan değişiklikleri desteklediğimizi belirtmek isteriz. Milli Eğitim Bakanlığı’nı ve diğer kurumları bu değişikliğe iten gerekçeler ise canımızı çok yakan kazalar ve öğrenci ölümleri oldu. Maalesef önleyici önlemleri alma konusunda geç kaldığımızı da bu noktada itiraf etmeliyiz. Aynı üzücü olayları yaşamamak adına, Lider Eğitimci Yazarlar Derneği olarak Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı yöneticilerini uyarmanın da boynumuzun borcu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

YEMEK FİYATLARINA DİKKAT”

Mutluer, taşımalı eğitim öğrencilerine verilen öğle yemeğinin kişi başı ücretinin 1,5 TL olduğunu belirterek; “Şimdi sizlere soruyoruz. Bugünün şartlarında 1.5TL’ye nerede yemek yiyebilirsiniz ve ne yiyebilirsiniz? Maalesef taşımalı da olsa en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza öğlen verilecek yemek hizmetinin kişi başı ücreti bu. Tutar, kimi illerde 3,5 TL, kimi illerde 5,5 TL, kimi illerde 6 TL. Kimi iller ise, öğretmenevlerinden yararlanarak taşımalı öğrencilerimize yemek hizmeti sunuyor. İkinci soru şu? 6 TL’ye siz nerede yiyebilirsiniz ve ne yiyebilirsiniz? 1,5 TL’ye ne yiyebilirseniz onun tam 4 katı fazla yemek yiyebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı taşımalı eğitim için yemek ihalesi yapar. Kamu İhale Kanununa göre yapılan ihaleye katılmak isteyen firmalar gelir, fiyat verir ve kişi başı en az fiyat teklifi veren firma, yemek ihalesini kazanır. İyi de bu ihale yapılırken hiç mi gerçekçi olunmaz? Hiç mi sorulmaz?  1.5, 3.5 ya da 6 TL’ye geleceğimizin teminatı öğrencilerimize ne yedirirler? Ya da 1.5 TL’ye öğrenciler yesin diye yapılan ihalenin yemeklerinden, ihale komisyon üyeleri, il ve ilçe milli eğitim müdürleri her gün yer mi?” diye sordu.

 

Bu haber 1458 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter