20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Çarşının saksafoncusu ilgiden memnun
Lüleburgaz # 13 Eylül 2018 Perşembe 07:25

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz İstanbul Caddesi’nde saksafonu ile yoldan geçenlere müzik ziyafeti sunan Gurbet Muner, nefesiyle ekmek parasını çıkarıyor.

52 yaşındaki Muner, 17 yaşında atıldığı müzik sektöründe 35 yıldır mesleğini sürdürürken, 4 yıl önce merak saldığı ve çıkardığı ses dolayısıyla duygularını daha güzel belli ettiğini düşündüğü saksafonu öğrenip çalmaya başladı.

‘Saksafoncu Gugu’ olarak tanınan ve yıllardır müzik sayesinde ailesinin geçimini sağlayan Gurbet Muner, vatandaşların kendisine gösterdiği ilgi dolayısıyla da mutlu oluyor.

“DUYGUSU BENİ ETKİLEDİ”

İstanbul Caddesi’nde günde ortalama 4 saat saksafon çalan ve vatandaşların bahşişleri ile geçimini devam ettiren Muner, müziğe klarnet ile başladığını söyledi.

17 yaşından 50 yaşına kadar düğünlerde, eğlencelerde, gazinolarda, barlarda klarnet çalarak geçinen ve 2 oğlunu büyütüp yetiştiren Muner, son 4 yıldır saksafon çalmaya başladı.

Gittiği eğlencelerde, çalıştığı yerlerde saksafonun çıkardığı sesin kendisini etkilemesi sonucunda, kendi çabaları ile saksafon çalmayı öğrenen Muner, şimdi ise yüzlerce parçalık repertuarı ile sokaklarda müzik ziyafeti sunuyor.

Muner; “Gençlik yıllarımdan beri müzik ile iç içeyim. Yıllarda klarnet çaldım. Çok şükür ekmeğimizi çıkardık ve bu günlere geldik. 4 sene önce bir karar aldım ve saksafon çalmaya başladım. Başlamam, çıkardığı ses tonu nedeniyle oldu. Saksafondan çıkan melodi duygusu beni çok etkiledi. Kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşündüm. O günden beri de saksafon ile iç içe oldum. Sokakta vatandaşlarımız sağ olsunlar beğeni ile dinliyorlar. Bu da beni mutlu ediyor. İstek isteyen de oluyor. Topladığımız bahşişler ile de evimize ekmek götürüyoruz” diye konuştu.

Muner, geçmiş yıllarda Şükran Ay, Ayşe Taş ve Zekai Tunca gibi sanatçılarla da çalıştığını aktardı.

 

Bu haber 474 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter