20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İmar geldi su gelmedi!
Lüleburgaz’a bağlı Eskitaşlı köyünde 2017 yılında imara açılan yeni yerleşim alanında bulunan yaklaşık 40 hane içme suyu sıkıntısı yaşıyor. İmara açıldıktan sonra genişleyen ancak yol ve su yatırımını tam olarak alamayan bölgenin sakinleri bu soruna artık çözüm istiyor.
Lüleburgaz # 12 Eylül 2018 Çarşamba 09:09

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’a bağlı Eskitaşlı köyünde 2017 yılında imara giren yeni yerleşim alanında yaklaşık 40 hane içme suyu sıkıntısı çekerken, 6 hanenin de asbestli borulardan su içtiği iddia edildi.

1 yıl önceki imar çalışmasıyla genişleyen ancak altyapı yatırımı alamayan yeni yerleşim alanında içme suyu ve kanalizasyon altyapısında yaşanan sıkıntı ‘duble yol’ planlarıyla daha da büyürken, bazı sakinler çamaşır yıkamak için bile Lüleburgaz’a gelmek zorunda kalıyor.

Bir süre önce Eskitaşlı’daki yeni imara açılan bölgeden aldığı alanda ev yaparak burada yaşamaya başlayan Soner Çelik, önce sulamada ardından da içme suyu ve kanalizasyonda sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.

“TUVALETE CAMİYE GİDİYORUZ”

Çelik; “Burada bir yer alıp yavaş yavaş çalışmaya başladık. Projelerini çizdirdik, hazırlığımızı yaptık. İnşaata başladık, ilk aşamada buranın sorunlarını biz de bilmiyorduk. İl Özel İdare’de bir iki arkadaşla konuştuğumuzda inşaatı yapabileceğimizi, bir sorun çıkmayacağını söylediler. Resmi işlemlere başladık. Tekrar İl Özel İdaresi ile irtibata geçtik. Dediler ki; ‘Siz imara tabi olmuşsunuz, projelerinizi resmi olarak çizdirin, getirin onaylayalım, devam edin’ dediler. İnşaata devam ettik. Gel gelelim sorunlarımız burada başladı. Biz burayı aldığımızda 2 parsel olarak aldık. Meyve, sebze yetiştireceğim ve hobi amaçlı yapacağım. Ticari bir amacım yok. Bundan sonra su sorunumuz çıktı. 11-12 metreye kadar devlet kuyu açmaya müsaade ediyor. Kuyumuzu kazdık, aldığımız su bize yetmedi, sulama sistemini geliştiremedik. Sulama sorununu sonunda çözdük ama içme suyu sorunumuz çıktı. Dışarıdan geliyoruz elimizi yıkayamıyoruz, duş alamıyoruz. Tuvalete gideceksiniz su yok. Kanalizasyonumuz yok. 5 litrelik sularla ihtiyaçlarımızı gidermeye çalıştık. Benzinliğe, camiye tuvalet ihtiyacımızı gidermek için gittik. Sonra İl Özel İdare’ye gittim ‘Bu sorunu nasıl çözeceğiz’ dedim. Bu sorunu çözeceklerini söylediler, gelen ekip keşif yapacak dediler. 1 hafta sonra gelen ekip, duble yol geçip geçmeyeceği belli değil, kesinleşince yardımcı olalım dediler. Yolun durumu da netleşti aşağı yukarı. Şimdi İl Özel İdare’ye yeniden başvuru yapıp içme suyu ve kanalizasyon sorunumuzu çözmesini talep edeceğiz. Bu sorun çözülmediği sürece misafir ağırlayamıyorsunuz, hobiden tat alamıyorsunuz, bizim ana problemimiz bu” diye konuştu.

MUHTAR TEZCAN: “ÜMİDİM 2019’DA SORUNUN ÇÖZÜLMESİ”

Eskitaşlı’da yeni yerleşim alanında yaşayanlardan bağ evi sahibi Recep Çetin de su ve yol problemleri olduğunu, bazen çamaşır yıkamak için Lüleburgaz’a gitmek zorunda kaldıklarını belirtti.

2015’te İstanbul’dan gelerek Eskitaşlı’ya yerleşenlerden Aziz Güldoğan da, su ve elektriğin yetersiz kaldığını belirtip bu sorunun çözümü için yetkililerden destek beklediklerini söyledi.

Eskitaşlı Muhtarı Selami Tezcan ise yaşanan su sıkıntısıyla ilgili olarak; “Yeni yerleşim alanında 40 hanenin içme suyu yok. İmar çalışmasıyla genişledik ama bunun üzerine bir adım atamadık. İçme suyu projesinde adım atamadık. 2019 yılında bu bölgenin içme suyu, kanalizasyon gibi altyapı sorunlarının çözüleceğini ümit ediyorum” dedi.

 

 

Bu haber 2548 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter