23 Nisan 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
12 Eylül’ün yıldönümü
Lüleburgaz # 12 Eylül 2018 Çarşamba 07:33

ÖDP Lüleburgaz İlçe Örgütü 12 Eylül askeri darbesinin 38’inci yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin demokratik parlamenter sistemle yönetilmesi için tüm muhalefetin ortak hareket etmesi gerektiği belirtildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Lüleburgaz İlçe Örgütü’nden yapılan açıklamada; “Bundan 38 yıl önce İMF ve ABD, Türkiye’de ekonomik bunalımdan ve siyasal yönetimden rahatsızdı. Ülkede gelişmekte olan emek ve demokrasi mücadelesi gittikçe kitleselleşiyor, sendikalar güçlü örgütler durumuna geliyor, köylü kooperatifleri ve öğrenci örgütleri halkın temel sorunlarının çözümünde söz sahibi olmaya çalışıyorlardı. Halkın örgütlü gücünün sindirilemeyeceğini gören karanlık güçler Kahramanmaraş’ta Alevi karşı katliam planlayıp gerçekleştirdiler. Ülke genelinde yayılan çatışmaları gerekçe gösteren zamanın Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren 12 Eylül 1980’de Askeri faşist darbeyi kuvvet komutanları ile gerçekleştirerek ülke yönetimine el koydu. ABD uluslar arası sermayenin ve yerli işbirlikçilerinin istediği ekonomik kararları hemen uygulamaya koydular. Önce demokrasinin temeli olan parlamento, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, öğrenci derneklerini kapattılar. Tüm ülkedeki demokrat ve devrimcileri gözaltına alarak cezaevine koydular. Direnenlerin bir kısmını faili meçhullerle kaybettiler. Emek, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi içinde olan tüm insanlara karşı bir sürek avı başlattılar. Bu dönemde ele geçirilenler sorgusuz, sualsiz ve uyduruk davalarla yıllarca içeride yattılar. Ülkeyi açık bir hapishaneye çevirdiler. En ufak bir hak arama terör eylemi kabul edilip insanlara en ağır cezayı verdiler. Askeri darbeyi gerçekleştirenler bunları yaparken kendilerine dini referans aldıklarını söyledi. Uçak ve helikopterlerden bazı bölgelere ayetler attılar, yine bu dönemde ABD’nin finanse ettiği Rabıta diye bir örgütle imamlara maaş ve çalışma ortamları sağlanarak Türkiye’nin İslamcı bir Ortadoğu ülkesi olması için program gerçekleştirdiler. Çalışmalarında başarılı olarak ülkenin tarikat ve cemaatler cenneti olmasını sağladılar” denildi.

“SERMAYENİN TALEPLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEKTE YARIŞTILAR

Açıklamada şöyle denildi; “ABD ve İMF’nin talepleri doğrultusunda Kamu İktisadi Kurumlarını özelleştirmeye başladılar. Kamusal alanda gözü olan yerli ve yabancı sermayenin istekleri doğrultusunda ülkeye gelir getiren kurumlar çok ucuza sermayeye peşkeş çekildi. ‘12 Eylül öncesi biz ağlıyor, işçiler gülüyordu’ diyen Türkiye İşverenler Sendikası yöneticileri şimdi de ‘onlar ağlasın’ diyordu. Darbe süreci sonrası oluşan hükümetler de ne yazık ki sermayenin taleplerini gerçekleştirmekte yarıştılar. Uygulanan ekonomik ve siyasal süreçten rahatsız olan halk kitlelerinin payına her zaman şiddet ve baskı düştü. Normal demokratik parlamenter sistemle yürütemeyeceklerini görenler parlamentoyu devre dışı bırakarak başkanlık sistemine geçtiler. Şimdi ülkeyi KHK ile tek kişinin ve çevresinin verdiği anti demokratik kararlarla yönetiyorlar. Darbe senaryosu sonrası binlerce insan sorgusuz, sualsiz, mahkemesiz mağdur edildi. Demokrasi talebinde bulunan tüm siyasal anlayışlara karşı acımasız baskı ve şiddet politikası uygulanıyor. Her eylem 12 Eylül’de olduğu gibi terör eylemi olarak görülüp polis müdahalesi veya mahkeme yargılamasına uğruyor. Ülkenin demokratik parlamenter sistemle yönetilmesi için tüm muhalefetin ortak hareket etmesi gerekir.”

 

Bu haber 261 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter