26 Mart 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Atıklar buhar oldu!
Kırklareli’ye bağlı Bayramdere köyüne 3 kilometre mesafede bulunan hayvan çiftliklerine ait Atık Toplama Merkezi’nde toplanan atıklar çevreye boşaltıldı. Yaklaşık 5 bin büyükbaş hayvanın atığının Bayramdere’den başlayarak Deveçatağı, Çeşmekolu, Hamitabat, Kırıkköy ve Düğüncülü köylerinde sulu tarım arazilerinde zarara yol açacağından endişe ediliyor.
Kırklareli # 08 Ağustos 2018 Çarşamba 06:00

Tevfik İŞÇİ

Kırklareli’ye bağlı Bayramdere ile Deveçatağı arasında yer alan büyükbaş hayvan çiftliklerinin “Atık Toplama Merkezi” olarak kullandığı havuzdaki atıklar geçtiğimiz gün iddiaya göre bilinçli olarak çevreye bırakıldı. Atıklar, çevrede ekili tarlaların içinden geçerek Ergene’ye bağlanan Kurudere’ye karıştı.

Pisliklerin karıştığı derenin geçtiği Deveçatağı, Çeşmekolu, Hamitabat, Kırıkköy ve Düğüncülü köylerinde dere berrak görünümünden bir anda siyah bir görünüm aldı.

Pis koku yayan bu durum aynı zamanda verimli tarım arazilerinin sulandığı bu dereleri de kullanılamaz duruma getirirken, çevre köy muhtarları durumu yerinde görmek için olay yerine gitti.

Çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu ile birlikte Çeşmekolu Muhtarı Ahmet Dönmez, Deveçatağı Muhtarı Hüseyin Aşık ve Bayramdere Muhtarı Kemal Çetinbaş ile bazı köylüler atık toplama merkezi ve çevresinde incelemelerde bulundu.

“50 DÖNÜMÜLÜK ATIK MERKEZİ KURULMUŞ”

Yasal olup olmadığı bilinmeyen yaklaşık 50 dönümlük alana kurulan atık toplama merkezine yine yaklaşık 6 yıldır çevredeki 10’a yakın çiftlik iddiaya göre atıklarını boşalttı. Zamanla doluluk oranı yükselen merkez, son yıllarda çiftliklerin kapatılması üzerine kullanılmaz bir hal aldı.

JANDARMA İNCELEME YAPMIŞ

Deveçatağı Muhtarı Hüseyin Aşık, olayın yaşandığı Pazartesi günü derenin pis akmaya başlamasıyla olay yerine geldiklerini ve jandarmaya da bilgi verdiklerini söyledi. Jandarma ekiplerinin bölgede inceleme yaptığını belirten Aşık, köylerin büyük çevre kirliliği ile karşı karşıya kaldığını aktardı. Aşık; “Daha önce de bu durum ile karşılaştık. Bu kez durum daha ciddi boyuta taşındı. Deremiz pislik ile doldu. Olayın yaşandığı Pazartesi günü jandarma ekipleri de gelip inceleme yaptı. Son yıllarda pırıl akan deremiz şuanda rezil durumda. Sadece burası değil, bu kirlilikten 6 köy etkilenecek. Çünkü bu pisliğin aktığı dere 6 köyün içinden geçiyor. Çiftçiler ürünlerini suluyor, hayvanlarını suluyor.

“PAZARDAKİ ÜRÜNLER BU KÖYLERDEN ÇIKIYOR”

Çeşmekolu Köyü Muhtarı Ahmet Dönmez ise bu gibi olaylar nedeniyle çiftçiliğin bitebileceğini dile getirdi. Derelerden akan sular ile tarlaların sulandığına dikkati çeken Dönmez, kalan temiz derelerden birinin daha ölme noktasına geldiğini kaydetti. Dönmez; “Köylerimizde bahçecilik çiftçilik çoğunlukta. Domates biber, bal kabağı karpuz lahana gibi ürünler ekiliyor bölgemizde. Vatandaşlar dere tamamen ölünce sulamasını yapamayacak. Adamın tarladaki mahsulü de kuruyacak. Çevrenin belki de birçok yerine kurulan pazarların ürünleri bu civar köylerden çıkıyor. Ergene deki sorunu yıllardır biliyoruz. Temiz kalan derelerimizden biriydi. İçler acısı bir durum oldu. Takip eden tüm köyler bu durum etkilenecek. Sorumsuzların yarattığı bu durum nedeniyle birileri para kazanacak diye binlerce kişi mağdur oldu. Sadece üretici değil alıcılar da bu durumdan etkilenecek.” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK ŞOK YAŞADIM”

Hamitabat köyünde oturan Seyfullah Konyalı da olay yerine gelip inceleme yaparken, büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi. Bu derede çocukluğunu geçtiğini ve kirli halini görünce büyük şok yaşadığını belirten Konyalı, şöyle konuştu; “Ben köyümdeki derenin içinde büyüdüm. O derede benim çocukluğum var, gençliğim var. Elle balık tuttuğumuz ve bu günlere kadar gelen bir geleneğimiz var. Derenin temizliği ile övündüğümüz bir deremiz vardı. Manevi olarak çok değerli bizim için. Dün de sabah yanından geçerken baktım ve balık arıyorum. Miryana balığı bizim için efsanedir. Dere de bu balığı bulunduruyor. Aynı gün akşam üstü geçerken ise bir baktım sonra yanlış mı gördüm deyip arabayla dönerek bir daha baktım ve büyük şok yaşadım. Büyük üzüntü yaşadım. En yakınımı kaybetmiş gibi bir üzüntü yaşadım. Muhtarlarımız arayıp durumu ilettim. Onlar da farkında olduklarını ve gerekeni yapmaya başladıklarını söyledi. Umarım bundan sonra böyle bir şeyle karşılaşılmaz ve deremiz yıllardır olduğu gibi temiz akar. Umarım yine temizlendikten sonra balık tutabiliriz.”

“BORULARIN AMACININ BU OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORDUK”

Atık toplama merkezinden pis suların dereye akmaya başladığı görüp olay yerine gelen Bayramdere Köyü Muhtarı Kemal Çetinbaş da o anları anlattı. Çetinbaş, bir afet havasında pis suların dereye doğru aktığına şahit olduklarını aktarırken; “Atık toplama merkezinin altından nasıl bir sistem yapmışlarsa dışarıya iki boru çıktığını gördük. Bu boruların birinden devasa şekilde pis su akıyordu. Buraya geldiğimizde ise hiçbir muhatap bulamıyoruz. Buranın sahipleri olduğunu düşündüğümüz kişiye ise hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. Bir bankaya tahsis edildiği söyleniyor ama muhatap yok. Fakat bu durum sonrası o kişi beni aradı ve vatandaşın ne kadar zararı varsa ödeyeceğini söyledi. Ama daha önce de böyle vaatlerde bulunup bir sonuç çıkmamıştı. Buradaki durum ise sabah 08:00 sıralarında başladı. Çiftlikler kapanında toplanan pis sular atılmadığı için bu felaket başımıza geldi. Tedbirsizlik ve kontrolsüzlük dolayısıyla bu durumun başımıza geldiğini düşünüyorum. Bu boruların buraya döşendiğini biz biliyoruz ama amacının bu olduğunu düşünmüyorduk. Burasının varlığından zaten Tarım İl Müdürlüğünün de haberi var. Şikayetimiz daha önce de olmuştu. Doğru olmadığı biliniyordu. Gereği yapılmadı. Valimizden buranın tamamen tedbirinin alınmasını talep ediyoruz. Olası yeni bir salımda daha büyük sonuçlar doğurabilir” dedi. MUHTARLAR ŞİKAYET DİLEKÇESİ OLUŞTURDU

Yaşanan bu kirlilik olayının ardından durumu gözlemleyen çevre muhtarlar şikayet dilekçesi hazırladı.

Hazırlanan dilekçeyi imzalayan muhtarlar, bu durumu Valilik, Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Çevre Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Lüleburgaz Kaymakamlığı gibi yetkili organlara sunacaklarını belirttiler.

“YETKİLİLER ÖNLEM ALMALI”

Olay yerinde incelemede bulunan çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu ise yaptığı değerlendirmede, “Son yıllarda pırıl pırıl akan bu deremiz de rezil oldu. Ne için; amaç dışında hayvancılığı Trakya’da yapmakta olan insanlar yüzünden. Sorumsuzlar yüzünden. Çiftliklerde bir tane hayvan yok şimdi. Bu toprakları buradaki insanları rezil edip bırakıyorlar. Bu topraklar bu görüntüye müstahak mı. Biz atamızdan dedemizden böyle bir şey görmedik. Hangi anlayışın ürünü bu durum. Hayvancılık diyorlar hayvancılık yapmıyorlar, paraları alıp gidiyorlar. Bu insanın dişinden tırnağından ürettiğini peşkeş çekiliyor. Sayın valimizin son derece cesur ve atak olduğunu görüyoruz. Bunun da gereğini yapsın ve cezası neyse kesilsin. Buralar muhakkak kalıbına uygun olarak ruhsat verilen yerler. Ama böyle bir durum tabiata aykırı bir yer. Bu duruma yetkililer kesin olarak çözüm bulsunlar. Üç beş lira ceza kesilerek çözüm bulunmaz bu duruma. Tabi bu durum devamı olmadığı sürece geçicidir. Bu da bilinsin. Üreticiler belli döneme ait sorun yaşayacaktır. Fakat yetkililer de böyle bir kirliliğe izin verilmemesi için önlem almalıdır. Bu aşamada çözüm için biyogaz tesisi kurulma süreci vardı. Durumun net bilmiyorum ama bu sorunlara çözüm için yatırımdı orası. Atıklar gelişi güzel dökülüp toplanmaktansa bu tesiste götürülmedi. İl yöneticileri bu konuda yöntem belirlemeli. Bunların yanı sıra bu köylerdeki sulu tarım korunmalı. Böyle olaylar büyük zararlar doğurabilir” diye konuştu.

Bu haber 2196 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter