26 Mart 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Onun bir hayali var!
Lüleburgaz’da esnaf bir babanın ve ev hanımı bir annenin 17 yaşındaki evlatları olan Türkiye hip hop şampiyonu Zeki Gündüz, Kasım ayında Makedonya’da yapılacak olan Dünya Şampiyonası’na gitmeye hazırlanıyor. Gündüz burada derece alırsa Milli Sporcu unvanı alacak.
Lüleburgaz # 08 Ağustos 2018 Çarşamba 07:04

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgazlı hiphop dansçısı Zeki Gündüz, Hip Hop Gençler Türkiye Şampiyonluğu derecesini almasının ardından şimdi de Dünya Şampiyonası’na gözünü dikti. Lüleburgaz Özel Genç Değişim Lisesi son sınıf öğrencisi Zeki Gündüz, Dünya Şampiyonası’nda da derece elde ettiği takdirde Milli sporcu unvanını almaya hak kazanacak.

8-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Makedonya’da yapılacak Dünya Şampiyonası’na hazırlanan Zeki Gündüz’le dansa başlama hikayesini ve hedeflerini konuştuk.

“OYUNDAN ETKİLENİP DANSA BAŞLADIM”

Zeki Gündüz, dansa başlamasının bir bilgisayar oyunu sayesinde olduğunu anlatıp daha sonra arkadaşlarıyla beraber dans kursuna yazıldığını söyledi. Gündüz; “Bilgisayar oyunları oynamayı çok seviyorum. Online bir dans oyunu vardı. Onu oynayınca dansın hoşuma gittiğini fark ettim. Gerçekte de böyle şeyler yapabilir miyim diye düşündüm. 8-9 yaşlarında Ata İş Merkezi’ndeki kurslara gittim. Orada istediğim dans eğitimi yoktu. 8’inci sınıfta Ekin Atölyesi’ne gittim. Başta birkaç arkadaşımla başladık. Break dansla başlayıp ardından grupta kimse kalmadığı için hip hopa geçiş yaptım. İlk senemde yarışmaya katılmadım, eğitim sürecinin ardından 2016 yılında ilk yarışmama grupça katıldım. İlk senemizde birinci olduk, ilk solo yarışmamda üçüncü oldum. 2017 yılında hem federasyon kupası hem de Türkiye Şampiyonası’na katıldık. Federasyon kupasında ikinci olduk. 2017 Haziran ayında Türkiye Şampiyonası gerçekleşti. Burada da grupça ikinci olduk. Solo katıldığımda ilk birinciliğimi aldım. Bu sene yine Türkiye Şampiyonası’nda grupça ikinci, soloda birinci oldum” dedi.

“MİLLİ SPORCU” UNVANINI İSTİYOR!

Kasım ayında yapılacak Dünya Şampiyonası hakkında bilgi veren Zeki Gündüz, burada derece elde ettiği takdirde Milli Sporcu unvanını alacağını söyledi. Gündüz; “Geçen seneden beri dünya şampiyonasına katılmayı düşünüyordum. Şimdi Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyorum. İntenational Dance Organization tarafından düzenleniyor. Yarışma bir yıl içinde farklı yerlerde yapılıyor, ben çalışma sürecim olsun diye Kasım ayında Makedonya’da yapılacak şampiyonayı seçtim” dedi. Gündüz; “Dünya şampiyonasına Türkiye’de şampiyon olmadan da gidebilirdim aslında ama Milli sporcu unvanını alamayacaktım. Dünya şampiyonasında derece aldığım takdirde Milli sporcu unvanı alacağım” diye konuştu. “Dünya şampiyonasından sonraki planım, dansta kendimi daha fazla geliştirmek” diyen Gündüz; “Ama maddi koşullar buna pek imkan vermiyor. Milli sporcu olursam verilecek destekle kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Polonya’daki bir kampa gitmek istiyordum. Ama dünya şampiyonasını seçtim” diyerek destek almak istediğini belirtiyor.

“2 HEDEFİM VAR”

Lise eğitimine de devam eden Zeki Gündüz, liseden sonraki hedeflerini de şöyle açıkladı; “Lise son sınıfa geçtim. Bu süreçte iki tane hedefim var, ya modern dans okuyacağım ya da Ege Üniversitesi Psikoloji istiyorum. Dans zaten saatlerce süren bir şey değil. Zamanımı ona ayırabileceğimi düşünüyorum. Spor, eğitim hayatına engel olan bir şey de değil. Dansı hiçbir şekilde bırakmayı düşünmüyorum” Dansta elde ettiği derecelerde pay sahibi olduğunu düşündüğü kişiler olduğunu söyleyen Gündüz; “Hocam Buse İşbilen bana çok şey kattı. Bütün arkadaşlarım beni sürekli desteklediler. Ne olursa olsun ailem maddi ve manevi bana desteklerini hiçbir zaman esirgemediler. Onlar olmasaydı ben dans edemezdim. Ablam sağ olsun, sosyal medyada reklamımı da yapıyor, yardımcı oluyor” dedi.

“BİR HAYALİM VAR”

Türkiye’de hip hopa önem verilip verilmediği konusuna da değinen Gündüz, hayalinin Türkiye’de dansın adını duyurmak olduğunu söyledi. Gündüz; “Hip hop’un yeterince desteklendiğini düşünmüyorum. Yarışmalar genelde İstanbul’da oluyor. Dansçılar mekan konusunda bile sıkıntı çekiyor. Lüleburgaz’da da mekan değiştireceğiz. Sanat Akademisi’ne geçilecek. Sanat Akademisi açılması çok hoş bir şey. Lüleburgaz’da bizim grubumuzdan dünya şampiyonasını hedefleyen arkadaşlarım var. Derece alan arkadaşlarım var Yağmur İnan, Ayşegül Ceylan, Şenol Kılıç, Sertuğ Kınar var. Örnek aldığım kişiler hocam Buse İşbilen. Dans tarzı çok hoşuma gidiyor. Tanıdığımız kişilerden Beyonce var, Jojo Gomez var. Şu sıralar kliplerde daha çok dansçı görüyorum çok hoşuma gidiyor. En çok dans etmek istediğim yer Los Angeles’teki bir dans okulu. Milenyum Dans Kompleksi’nde. Genellikle dans okullarında dans etmeyi çok isterdim. Bir de bir hayalim var. Türkiye’de dansın adını duyurmak istiyorum. İnsanlar dans etsin. Dansın söylemediğin şeyleri dışarı yansıtmak anlamında bir özelliği var” diye konuştu.

“İSTERİM Kİ BÜYÜKLER BUNU OKUSUN”

Ailelerin çocuklarının tercihlerinde söz sahibi olmasının geleceği etkilediğini söyleyen Gündüz; “Ben isterim ki, büyükler bunu okusun. Dansa daha küçük yaşlarda başlamadığımdan dolayı pişmanım. Çünkü ne kadar küçük yaşta başlarsak o kadar iyi. İsterdim ki küçük yaşta çocuk ne istiyorsa aile ona yönlendirsin. İleride okulla ilgili de olabilir, ailelerin üniversite seçiminde söz sahibi olması gibi bir şey. Ama çocuk sonra pişman olur, istemediği bir bölüm okumak zorunda kalır. Bu dansta da öyle” dedi.

ASTIM HASTASIYDI!

Gündüz, danstan önce bazı spor dallarıyla da uğraştığını belirterek, astım hastalığı sırasında kullandığı ilaçların etkisini azaltmak için spor yaptığını söyledi. Gündüz, astım hastası olduğu dönemi şöyle anlattı; “Küçük yaşlarda 3 sene judo yaptım. Judo bana göre değildi, sert bir spor ilgimi çekmedi. Judoda da Kırklareli birinciliğim var. Ama benim istediğim spor değildi. Babam ileride kendimi savunmam için göndermişti. Bir zamanlar astım hastasıydım, ilaçlar kullanıyordum. İlaçlar kilo aldırınca kiloyu yakabilmek adına spor yaptım. Kilo verdim sonra ara verdim. Astım hastalığını da atlattım. Spor da buna destek oldu. Spor yaparak nefesimi açmış oldum. Her insanın hayatında spor olmalı. İnsan hayallerinin peşinden koşmalı. Gelişmemiş bir sektör varsa iş hayatında bir olanağın olmayacağı gözüyle bakılır, halbuki bu doğru bir şey değil. Meslekte iyiyseniz, kapılırsınız. Önemli olan o mesleği isteyip istememenizle alakalı. Sanat bir kültürdür. Sanat olmayan yerde güneş doğmaz. Hip hop daha çok yurtdışında sokakta doğan bir dans türü. Aileler daha ok geleceğe yatırım olarak düşünüyorlar, o yüzden çocuklarını gelecekte önemli olacak mesleklere, hobilere yönlendirmeye çalışıyorlar”

Bu haber 1984 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter