26 Mart 2019 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Susturmayın!
Lüleburgaz Kent Konseyi Çocuk Meclisi, son zamanda yoğunlaşan çocuğa yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarına karşı harekete geçti. İstanbul Caddesi’nde yürüyüş yapan grup Türkiye ve Kırklareli’deki çocuğa cinsel istismar sayıları hakkında bilgi verdi.
Lüleburgaz # 07 Ağustos 2018 Salı 07:44

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin Türkiye’de çocuğa karşı cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek için düzenlediği yürüyüş ve basın açıklaması Pazar günü yapıldı.

Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri ve aileleri, Kent Konseyi Başkanı Bülent Önder ve yürütme kurulu üyelerinin de desteğiyle 5 Ağustos’ta Kongre Meydanı’nda toplanarak ‘Çocuğa Şiddete Hayır’ mesajı verdi.

Saat 16:00’da İstanbul Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştiren yaklaşık 50 kişilik grup, ağızlarına siyah bant yapıştırarak son dönemde yoğunlaşan şiddet ve istismar olaylarına dikkat çekti.

Grup üyeleri kaybolduktan sonra cinsel istismara kurban gittiği ortaya çıkan Eylül Yağlıkara ve Leyla Aydemir’in de fotoğraflarını taşıdı. İstanbul Caddesi’ndeki yürüyüşe çevredeki vatandaşlar ve esnaflardan da destek geldi.

“ÇOCUK UĞRADIĞI İSTİSMARI CESURCA SÖYLEYEBİLSİN”

Yürüyüşün ardından yeniden Kongre Meydanı’nda toplanan grup burada bir basın açıklaması yaptı.

Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Eylül Naz Uğun’un yaptığı açıklamada bu suçun yeterli yasal önlemlerle önlenmesi istendi.

Eylül Naz Uğun; “Çocuğun gelişimini engelleyecek her türlü davranışa karşı sadece yasal olarak değil aynı zamanda da toplumsal bilinç düzeyinde de mücadele etmeliyiz. Bugün çocuğa şiddet uygulayanlar ve çocukları istismar edenler de bu toplumun unsurlarıdır. Onları toplumdan ayrı göremeyiz. Ne zaman ki toplum olarak çocuğa verdiğimiz değeri bir yetişkin bireye verdiğimiz değerle eşit düzeye getiririz ancak o zaman çocuğa karşı şiddet ve istismar uygulayan bireyleri yasal önlemlerle önleyebiliriz. ‘Sen daha küçüksün sus konuşma’ anlayışından çocukların fikirleri değerlidir anlayışına ulaşmamız gerekir ki bir çocuk uğradığı şiddeti ya da istismarı ailesine ya da çevresine cesurca söyleyebilsin ve bu suçu gerçekleştiren ifşa olup, yeterli cezaları alsın” diye konuştu. “BİZLERE KULAK VERİN”

Uğun şöyle devam etti; “Bugün çocukların yaşadığı şiddet ve istismar sorunlarının temelinde sadece toplumun belirli bireylerinin suça meyilli davranışları değil toplumun bütün halinde çocuğa verdiği değer ve gösterdiği sevgi yatmaktadır. Ve daha önce bu sorunu aşan Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları bugün de bu sorunu aşmaya hazırdır. Bizlere kulak verin, sözlerimiz yarınları aydınlatacaktır. Bizleri evladınız olarak değer verin yarının yalnızlığı yok olacaktır. Bize bu günü emanet edin yarın çok daha güzel olacaktır.”

“4 ÇOCUKTAN BİRİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

Kent Konseyi Çocuk Meclisi Üyesi Belinay Tomruk ise Türkiye ve Kırklareli’deki çocuğa cinsel istismar sayıları hakkında bilgi verdi.

Tomruk; “Çocukların tanık oldukları istismar türleri arasında yüzde 49 duygusal istismar, yüzde 56 fiziksel istismar, yüzde 10 cinsel istismar bulunuyor. Çocuğa uygulanan şiddet istatistiklerine bakarsak dünya genelinde her 4 çocuktan biri fiziksel şiddete maruz kalıyor. 2017 yılında kötü muamele gören çocukların yüzde 26’sı cinsel istismara uğrarken, cinsel istismar mağdurlarının yüzde 18’i kız, yüzde 8’i ise erkek çocuklarından oluşuyor” dedi. KIRKLARELİ’DE 89 VAKA! Tomruk, Kırklareli’de çocuğa cinsel istismar vakası sayısının 89’u bulduğunu söyledi. TÜİK verilerini paylaşan Tomruk; “Türkiye’de çocuğa cinsel istismarın illere göre dağılımına bakıldığında 1234 vaka ile İstanbul birinci, İzmir, Antalya ve Adana onu takip etmekte. İlimize Kırklareli’de bu sayı 89’dur. TÜİK’in güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk verilerine göre Türkiye’de 2014’te 1377 erkek, 9718 kız olmak üzere 11 bin 95 çocuk cinsel istismara maruz kaldı” dedi.

Bu haber 1048 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter