22 Mayıs 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Alpullu’nun taşınacak değerleri!
Alpullu Şeker Fabrikası’nda taşınması gündeme gelen eşyaların arasında Atatürk’e ait karyola, telefon, büst, gardırop, ayakkabı çekeceği gibi eşyalar bulunuyor. Köşkün bahçesinde bulunan 1 adet lokomotif ve 1 adet cipin akıbeti ise merak ediliyor.
Lüleburgaz # 11 Haziran 2018 Pazartesi 07:31

Çınar TÜRKMEN

Alpullu Şeker Fabrikası’ndaki Ergene Köşkü’nde bulunan Atatürk’e ait hatıraların Ankara’ya nakledileceği iddiası çok sayıda vatandaşın tepkisini çekti.

Eşyaların Alpullu’da kalmasını ve geçmişe sahip çıkılmasını isteyen vatandaşlar tepkilerini sosyal medyada dile getirdi.

Öte yandan, Alpullu’dan Ankara’ya taşınması gündemde olan eşyalar arasında Atatürk’ün resmedildiği atlas halı, radyo, dönel kitaplık, Celal Bayar, İsmet İnönü ve Mustafa Kemal Atatürk’ün büstleri, bardak, çatal, bıçak setleri, duvar saati, daktilo gibi tarihi eserler bulunuyor.

Atatürk’ün odasından taşınacak eşyalar arasında ise karyola, telefon, büst, gardırop, sandalye, koltuk, battaniye, yağlı boya tablo, perdeler, ayakkabı çekeceği gibi eşyalar bulunuyor.

Taşınma işleminin ise Haziran ayının sonunda tamamlanacağı iddia ediliyor.

LOKOMOTİF VE CİP!

Fabrikanın özelleştirme ihalesi ile birlikte köşkün bahçesinde bulunan 1 adet lokomotif ve 1 adet cipin akıbeti ise merak ediliyor.

Ergene Köşkü bahçesinde 2015 yılında yenilenerek ziyarete açılan 1 adet Alman yapımı buharlı lokomotif ve 1 adet 1962 model cip bulunuyor.

1934 yılında satın alınan ve 58 yıl hizmet verip 1992 yılında hangara çekilen Buharlı lokomotiften Türkiye’de sadece 2 adet olduğu biliniyor.

ÇINAR AĞAÇLARI NE OLACAK?

Diğer yandan Alpullu Şeker Fabrikası’nın bahçesindeki anıtsal değerdeki ağaçların ne olacağı da soru işareti.

Şeker fabrikasının bahçesinde yaşları 1 asra yakın çok sayıdaki Çınar ağacının korunması gerektiği, ancak ağaçların anıtsal değeri olduğunu belirten plakaların olmaması nedeniyle tehlikede olduğu belirtiliyor.

Anıtsal değerde ağaçların bulunduğu Uşak’taki şeker fabrikasında ise bu ağaçların hepsinde plaka bulunduğu öğrenildi.

 

 

Bu haber 547 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter