22 Mayıs 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Büyükkarıştıran’a bira tesisi başvurusu!
Büyükkarıştıran’da bira üretimi için başvurusu yapılan projenin ÇED süreci başladı. Tesiste yılda 102 bin litre yüksek alkollü bira üretilmesi planlanıyor.
Lüleburgaz # 11 Haziran 2018 Pazartesi 07:25

Çınar TÜRKMEN

Büyükkarıştıran’da Das Bira Alkollü Alkolsüz İçecekler Üretim Dağıtım Pazarlama Tic. Ltd. Şti. tarafından bira üretim tesisi kurulması için girişimde bulunuldu.

Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, firmanın yapımı planlanan tesisle ilgili firma tarafından sunulan dosyayı uygun bularak ÇED sürecinin başladığını duyurdu.

Yapımı planlanan tesisin Büyükkarıştıran’da D-100 Karayolu yanındaki Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösterecek.

Firmanın sunduğu proje tanıtım dosyasına göre 4 bin 224 metrekare kapalı alan içerisinde 250 metrekarelik alanda üretim gerçekleştirilecek.

YILLIK 102 BİN LİTRE BİRA!

Bölgede böyle bir işletmenin olmaması ve çevre illerde benzer işletmelerin az sayıda olmasının yer seçiminde etkili olduğu belirtilen tanıtım dosyasında, işletmenin kapasitesinin de yıllık 102 bin litre olarak planlandığı yer aldı.

YÜKSEK ALKOLLÜ BİRA

Yılın 12 ayı, ayda 22 gün ve günde 9 saat olmak üzere tek vardiya üzerinden çalışılması planlanan tesiste, yılda 30 bin 600 kilo malt, 15 bin 300 kilo atık arpa maltı posası, 255 kilo şerbetçi otu, 112 bin 200 metreküp su kullanılarak yüzde 7-8 alkol içeren yüksek alkollü bira üretileceği belirtildi.

Tesiste 1 idari personel, 1 bira ustası, 2 dolum ve satış personeli olmak üzere 4 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Projenin toplam bedeli ise 255 milyon 688 bin TL olarak ifade ediliyor.

 

 

 

Bu haber 1554 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter