17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
Lüleburgaz’dan Filistin direnişine selam!
Lüleburgaz # 17 Mayıs 2018 Perşembe 07:42

Tevfik İŞÇİ

İsrail'in saldırılarıyla şehit düşen Filistinlilere Lüleburgaz’dan destek sesleri yükseldi.

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu, Salı günü düzenlediği basın açıklamasında Amerika ve İsrail’i protesto ederek, Filistin halkına destek çağrısı yaptı.

Üçgen Park’ta gerçekleşen basın açıklamasında Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan Cengiz Atlı, “Amerika, neredeyse bütün dünya devletleri ve halklarının karşı çıkmasına rağmen, Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliği’ni, onlarca Filistinlinin katledilmesi, binlercesinin yaralanması pahasına, Kudüs’e taşıyor. Bu zalimliktir, bu zorbalıktır, bu had bilmezliktir, bu savaş kışkırtıcılığıdır. Öte yandan, Amerika’nın bu kışkırtıcı tavrını fırsat bilen İsrail Devleti ise, Filistin halkının haklı ve meşru protestolarına, kurşun ve bombalarla karşılık vererek, şimdiye kadar gerçekleştirdiği onlarca, yüzlerce katliama bir yenisini daha eklemiş, ırkçı, faşist ve yayılmacı yüzünü bir kez daha göstermiştir. Katliam, bütün dünyanın gözleri önünde yapılmaktadır. Amerika’nın dümen suyuna girmiş diğer emperyalist güçler ve bölgedeki gerici ve halk düşmanı işbirlikçi yönetimlerden çıt çıkmamaktadır. Sessiz kalmak, çok açıktır ki; onaylamak anlamına gelmektedir. Onlar da bunun yapmaktadırlar, sessiz kalarak, bu vahşete destek olmaktadırlar.” dedi.

“LÜLEBURGAZLILARI DESTEĞE ÇAĞIRIYORUZ”

Atlı, bu katliamı durduracak tek gücün barıştan, eşitlikten ve özgürlükten yana olan dünya halklarının gücü olduğunu belirtirken, “Bu durumda, bu katliamı ve vahşeti durduracak tek güç; barıştan, eşitlikten, özgürlükten yana olan dünya halklarının gücüdür, ortak tepkisidir, mücadelesidir… Biz, siyasi partiler, sendikalar ve diğer kurum temsilcilerinin oluşturduğu Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu olarak, sevgili Lüleburgaz halkını, Filistin halkına destek olmaya, Filistin halkının acısını paylaşmaya, İsrail Devleti’nin Amerika’dan yüz bularak gerçekleştirdiği acımasız saldırılarına karşı en güçlü şekilde tepkisini göstermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

“HÜKÜMETE BİR ÇİFT SÖZÜMÜZ VAR”

“Lafla peynir gemisi yürümez” diyen Atlı, Mavi Marmara olayında öldürülen vatandaşlarla ilgili İsrail’e açılan davadan, para karşılığında vazgeçildiğini anımsatarak; “AKP hükümetine de bir çift sözümüz var. Lafla peynir gemisi yürümez. Acilen atılması gereken adımlar, yapılması gereken işler vardır. ABD ve İsrail ile imzalanmış bütün askeri antlaşmalar derhal iptal edilmelidir. İsrail ile imzalanan tank ve silah modernizasyonuna dair bütün antlaşmalar yırtılıp çöpe atılmalıdır. ABD ve İsrail ile imzalanmış bütün ikili antlaşmalar dondurulmalı ve ekonomik ilişkiler askıya alınmalıdır. Başta Filistin halkı olmak üzere, Ortadoğu halklarının barış, eşitlik ve özgürlük mücadelesine destek verilmeli, bölgedeki gerici ve işbirlikçi yönetimlerle dürdürülen her türlü ilişkiye son verilmelidir. Bütün emperyalist güçlerin bölgeden çekilmesi ve Ortadoğu’nun geleceğine Ortadoğu halklarının karar vermesine yönelik bir politika belirlenmeli, bu politikanın hayata geçirilmesi için çaba harcanmalı, kararlı bir tutum alınmalıdır. Filistin halkı ve bölge halklarının Türkiye’den beklediği budur. Biz, Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu olarak, Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine destek olunması konusunda, Lüleburgaz halkı adına ülke yöneticilerini göreve çağırıyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber 1439 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter