17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
‘Çiftçiler Günü’ dert günü!
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2018 Salı 07:28

Metin KARAKUŞ

Babaeski Ziraat Odası Başkanlığı’nca, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” nedeniyle tören düzenlendi.

Atatürk Meydanında düzenlenen törene, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, MHP Kırklareli Milletvekili 1.Sıra Adayı Semih Meriç, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna, S.S.Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tahsin Onat, Köy ve Mahalle Muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Törende, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Oda Başkanı Arslan buradaki konuşmasında Trakya çiftçisinin sıkıntılarından bahsederek; “Trakya’mızın ekonomisine katma değer sağlayan Alpullu şeker fabrikası 27 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen özelleştirme ihalesinde 150 milyon gibi bir rakamla özelleştirildi. Şartnamede 5 yıl pancar ve şeker üretim şartı kesinlikle kaldırılmalı onun yerine pancar ve şeker üretiminin sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Hazineye ait arazilerde ecri misil ödeyerek tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilmelerinin yolu açılmalı. Satın almak isteyen çiftçilerimize fahiş fiyattan değil rayiç bedelin yüzde ellisi oranında verilerek gerekli kolaylık sağlanmalıdır. İntikali yapılmamış arazilerde intikal işlemlerinin hızlandırmak için 15 Mayıs 2018 tarihine kadar uzatılan miras kalan tarım arazilerinin intikal işlemleri esnasında alınan tapu harcı muafiyeti devam ettirilmelidir. Tarım bağ kurlular da aylık prim ödeme gün sayısı 25 günden 2008 yılında olduğu gibi yeniden 15 güne indirilmelidir. Arazi toplulaştırılmasıyla birlikte, Bölgemizde bulunan sulama göletleri barajların yenileri de planlanarak kapalı sulama sistemine dönüştürülerek acilen tarımın hizmetine sunulması öncelikli olmalıdır. Çiftçilerimize verilen destekler gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde ikisine çıkarılmalıdır. Tarımsal desteklerden alınan yüzde ikiyle yüzde dört arasında kesilen stopaj kesintisi kaldırılmalıdır. Toprak mahsulleri ofisleri zamanında açılmalı buğday alımlarında randevu sistemi sezon boyunca açık tutulmalı üreticimiz mağdur edilmemelidir” dedi.

 

Bu haber 462 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter