17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
“Pahalıya üretiyoruz ucuza satıyoruz”
Dünya Çiftçiler Günü töreninde konuşan Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün, “Çiftçimizin büyük bir kısmı borçlu durumda. Pahalıya üretiyoruz, ucuza satıyoruz” diyerek son durumu özetledi.
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2018 Salı 07:24

Tevfik İŞÇİ

Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Lüleburgaz’da dün tören düzenlendi.

Eski Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören Atatürk Anıtına çelenk sunulması, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Katılımın az olduğu törende günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün, çiftçilerin her geçen gün kötüye giden durumlarına rağmen üretmeye devam ettiklerini söyledi.

Tarım sektörünün nüfusun yüzde 35’ini, aktif iş gücünün de yüzde 45’ini istihdam kaynağı olarak korumaya devam etmekte olduğunu belirten Birgün, “Nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu köylerde yaşamakta ve çiftçilik yapmaktadır. Tarım sektörü ülke nüfusumuzun beslenmesi, istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammaddesinin karşılanması, ihracata dolaylı ve doğrudan katkı yapması gibi nedenlerden dolayı ekonomimize büyük katkı sağlar. Ülkemizde tarım kesimi dağınık ve az sayıda teşkilata sahiptir. Dünyamız ve ülkemiz nüfus artışına karşılık, oransal olarak tarım alanlarının azalması nedeniyle, üretimde artış ve çeşitlilik sağlayabilmek, tarımda en önemli sorun haline gelmiştir. Üretimde artışı sağlayabilmek için tarımın bilimle, teknolojiyle ve sermaye ile buluşturularak, aynı tarım alanlarından daha fazla ürün alınması, üretim miktarlarının arttırılması zorunluluk halini almıştır” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN BÜYÜK BİR KISMI BORÇLU”

Birgün konuşmasının devamında çiftçinin çiftçilerin her geçen gün azaldığına ve birçoğunun borçlu durumda olduğuna değinirken, “Köylerde çiftçilik yapan vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün azalmakta, mazot, gübre ve ilaç fiyatları devamlı artmaktadır. Topraklarımızın büyük bir kısmı el değiştirdi, fabrikalar kuruldu. Çiftçimizin büyük bir kısmı borçlu durumda. Durum böyleyken bile çiftçimiz üretmeye devam ediyor” diye konuştu.

“PAHALIYA ÜRETİYORUZ UCUZA SATIYORUZ”

Çiftçilerin bölgede yetişen ürünleri pahalıya üretip ucuza sattığını anımsatan Birgün, “Bölgemizde habubat, ayçiçeği, kanola, mısır, pancar, sebze ve meyve yetişiyor. Pahalıya üretiyoruz, ucuza satıyoruz. Bu dengesizlik bizi çok üzmektedir. Fiyat istikrarı yanında kalite ve verimi arttıramak çok önemlidir. Bugün çiftçilik en fazla riskle karşı karşıya bulunan bir sektördür. Ulusal gelire yüzde 12 katkı sağlamamıza rağmen Ulusal gelirden sadece yüzde 1 pay almaktayız. Bölgemizin hem tarımı, hem de tüm halkın sağlığını tehdit eden toprağımızı öldüren Ergene Nehri’nin kirliliği de acil çözüm beklemektedir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği; Türk köylüsü yurdun efendisi ve gerçek üreticisidir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Dünya Çiftçiler Günü törenine Lüleburgaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abuzer Sağdıç, S.S. 261 sayılı Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Rahim Kurt, Vergi Dairesi Müdürü Remzi Üver, CHP ve İYİ Parti temsilcileri, muhtarlar katıldı.

 

Bu haber 1170 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter