17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Açık
HABER DETAYI
105 davulcu görev yapacak
Lüleburgaz’da Ramazan ayında 105 davulcu görev yapacak. En çok davulcu Kocasinan Mahallesi, en az davulcu ise Sevgi Mahallesi’nde bulunacak.
Lüleburgaz # 14 Mayıs 2018 Pazartesi 07:39

Tevfik İŞÇİ

Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kala Lüleburgaz’da ramazan davulculuğu yapacak kişiler belirlendi.

Lüleburgaz Müzisyenler ve Roman Halk Dansları Derneği ile Özerspor Kulübü’nün organize ettiği ramazan davulculuğunda bu sene 23 mahallede 105 kişi görev yapacak.

Lüleburgaz Müzisyenler ve Roman Halk Dansları Derneği Başkanı Mustafa Gürler, ramazanda görev yapacak 105 davulcunun kesin listelerinin belirlendiğini söyledi.

Belediye tarafından görev alacak davulcuların yaka kartlarının da hazırlandığı belirten Gürler, kartların dağıtımının da yapıldığını aktardı.

Ramazan davulcularının emniyet tarafından da sabıka kayıtlarının incelendiğini ifade eden Gürler, her yıl olduğu gibi bu yıl da mübarek ramazan ayında davulcularının görevlerinin başında olacağını kaydetti.

Vatandaşlardan davulculara karşı biraz hoşgörülü davranmasını isteyen Gürler, “Bazı vatandaşlarımız davulcuların ses yaptığı gerekçesiyle kötü kelime veya hakaret ediyor. Gittiğinde kapısını camını kapatıyor. Oysaki davulcularımız bir geleneği sürdürüyorlar, emek veriyorlar. Yıllardan bu yana süren bu geleneğin birçok yerde yok olduğunu görüyoruz. Ama Lüleburgaz’da hala süren bu geleneği sonuna kadar yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan hoşgörü ve saygı bekliyoruz. Tabii davulcular da işini iyi yapmıyorsa gerekli şikayetlerini yapabilirler. Ya da yaka kartı olmayan kaçak olarak davulculuk yapanlar olursa halkımız onları da bizlere bildirebilir. Şimdiden tüm halkımıza iyi ramazanlar diliyorum.” diye konuştu.

Ramazan davulculuğunu Lüleburgaz Müzisyenler ve Roman Halk Dansları Derneği ile birlikte organize eden Özerspor Kulüp Başkanı Metin Aygur da tüm Lüleburgaz halkına hayırlı ramazanlar dileklerini iletti.

EN FAZLA DAVULCU KOCASİNAN’DA

Ramazan davulcularının sayıları mahalle nüfuslarına göre belirlenirken, en çok davulcu Kocasinan Mahallesi’nde olacak.

Lüleburgaz’ın en büyük mahallelerinden olan Kocasinan Mahallesi’nde bu yıl 13 davulcu görev yapacak.

En az davulcunun görev yapacağı bölgeler ise 1 davulcu ile Sevgi Mahallesi, TOKİ, Eski ve Yeni Sanayi oldu.

Yılmaz ve Barış Mahallelerinde ise 2’şer davulcu görev yapacak.

Bu haber 1000 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter